DHF: Baskılara karşı meşru mücadelemizi sürdüreceğiz

DHF OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle kapatılan bileşen derneklerine dair bir açıklama yayınladı.

HABER MERKEZİ (31-12-2016)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle kapatılan bileşen derneklerine dair bir açıklama yayınladı. DHF yayınladığı açıklamada derneklerin kapatılmasına tepki göstererek demokratik meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

DHF tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

AKP iktidarı Erdoğan’ın başında olduğu darbe sürecinin bir parçası olarak, KHK’lerle saldırılarını son sürat devam ettiriyor. Bölge ve ülkenin içinde bulunduğu krizi fırsata çevirmek isteyen bu iktidar, hem egemen cephede hem de yoğunluklu olarak halk güçlerine saldırmaktadır. Bu saldırılarda hiçbir hak hukuk sıfatı gözetilmemektedir. Anayasal hak ve özgürlüklerin tanıdığı imkanlar sonucu kurulan Demokratik Haklar Federasyonu’nun (DHF) bileşenleri olan dernekler, hiçbir anayasal hukuk kuralları gözetilmeksizin, sudan bahaneler gösterilerek kapatılmaktadır.

Erdoğan ve AKP’nin acelesi var. Bu iktidar, darbe bahanesiyle kendi anayasal hukuk düzenini de rafa kaldırmış, işine ne geliyorsa onu “hukuk” olarak dayatmaktadır. Bölgede dökülen kanda baş derecede sorumluluğu olan bu iktidar, baş eğdiremediği kesimlerin bir çok kurumunu ve dayanışma derneklerini kapatarak ezilenleri silahsız bırakacağını düşünmektedir.

DHF bileşen dernekleri kapatıldı

Demokratik Haklar Federasyonun bileşen derneklerinin bir kısmı daha önce kapatılmıştı. Dün de Sarıgazi Yüz Fikir Kültür ve Sanat Derneği, Ankara ve Dersim dernekleri kapatılarak, kapıları mühürlenmiştir. Sarıgazi Yüz Fikir Kültür ve Sanat Derneği ve Munzur Demokratik Haklar Derneği süresiz, Ankara Demokratik Haklar Derneği ise 3 ay süre ile kapatılmıştır.

Kapatılmalar, mühürlemeler bizi yolumuzdan alıkoyamaz! Baskı, sindirme, tutuklamalar korkunuzun bir ifadesidir. Tüm devlet aygıtını ele geçirmenize rağmen can çekişir gibi saldırganlaşmanız içine düştüğünüz aczin bir ifadesidir.

Demokratik Haklar Dernekleri, İŞİD’i desteklememiş, palazlandırmamış, silah yardımı yapmamış, kardeşkanı akıtmamıştır.

Roboski’yi derneklerimiz bombalamamıştır. Cizre’de “taş üstünde taş, baş üstünde baş kalmasın” diyen biz değiliz.

Askeri ve sivil darbeleri yapan biz değiliz! Anayasal düzeni de biz devreden çıkarmadık.

Tüm bunları yapanlar, coğrafyamızı bir uçtan diğer uca 15 yılda soyup soğana çevirenler sizlersiniz.

Devlete sahip olan da, çalan çırpan da, anayasal düzenizle sorunu olan da sizsiniz.

Bizim demokratik gösterilerimiz, basın açıklamalarımız mı sizin anayasal düzeninizi yıkıyor! Yoksa anayasayı askıya alan sizin darbeci hükümetiniz mi?

Bölgeyi savaş alanına çeviren, kardeşi kardeşe boğduran sizin mezhepçi politikalarınız, başınıza iş açmıştır. Hem ulusal hem uluslararası düzeyde tüm çirkefliğiniz su yüzüne çıkmıştır. Bu korku ve telaş içinde devlet egemenliğinizi süreklileştirerek, S. Arabistan gibi bir başkanlıkla kendinizi kurtaracağınızı sanıyorsunuz. Tüm saldırılarınız bundan.

Kadınlar, ötekileştirilenler, işçiler, Kürtler ve diğer ezilen milliyetler, bilcümle baskı ve sömürü altında olan tüm ezilenler dayanışma içinde birleşelim. Yarın çok geç olabilir. Eğer bugün demokratik kurum ve kuruluşlarımızı koruyamazsak, onlara sahip çıkamazsak, yarın bir araya gelme olanaklarımız tümden imkânsız hale getirilebilir. Bir Ortadoğu despotizmi ile karşı karşıyayız. Saddam’ın Irak’ı, Esad’ın Suriye’sini dahi aratabilir hale getireceklerdir bunlar.

Demokratik Haklar Federasyonu, üzerindeki baskı, tutuklamalar, kapatılmalardan yılmayacaktır. Baskılarınız bizi korkutamaz, ve davamızdan vazgeçiremez.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) 

Önceki İçerikBirleşik devrimci mücadele veya eylem birlikleri üzerine!
Sonraki İçerikYeniden komünist enternasyonal başarabiliriz! 2