Dersim’de Gazi ve Berkin Elvan anmasına polis saldırdı

Bu akşam Dersim’de Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD)’nın çağrısıyla 12 Mart Gazi Katliamı ve Berkin Elvan anmasına polis saldırdı. Yoğun çatışmalar devam ediyor

DERSİM (12.03.2014)- Ülkenin dört bir yanında Gezi Ayaklanması’nda katledilen Berkin Elvan için eylemler sürerken Dersim halkı da Berkin için sokak sokak çatışmaya devam ediyor. Dün DDHD ve DHF’nin yaptığı çağrıyla Berkin Elvan’ın katledilişini protesto etmek için düzenlenen yürüyüşe yapılan polis saldırısının ardından bugün de Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) 12 Mart Gazi Katliamı ve Berkin Elvan’ı anmaya çağırdı. DHF ve DDHD’nin çağrısıyla saat 18.00’de Sanat Sokağı’ndaki DDHD bürosu önünde bir araya gelen kitle ateş yakarak sloganlarla “Gazi ve Ümraniye Şehitleri Ölümsüzdür” pankartı arkasında şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti.

“Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”

Sağanak yağmura karşın kitleselliğiyle dikkat çeken eylemde kitle “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Gazi şehitleri ölümsüdür”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla AKP İl Binası’na yürüdü. AKP il binasının önünde yapılan protestonun ardından kitle Emniyet Müdürlüğü’ne yöneldi. Polisin TOMA’lardan sıkılan tazyikli su ve yoğun gaz bombalarıyla kitleye saldırırken, halk kendini taşlar, havai fişekler ve sopalarla savundu. Yaşanan şiddetli çatışmalarda bir TOMA eylemciler tarafından etkisiz hale getirilirken, aralarında gazetemiz muhabirinin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. Şehir merkezinde yoğun çatışmalar devam ederken gözaltıların olduğu tahmin ediliyor.

Önceki İçerikAnkara’da Berkin için direniş büyüyor
Sonraki İçerikİstanbul Berkin için gece geç saatlere kadar çatıştı