İstanbul Berkin için gece geç saatlere kadar çatıştı

Berkin Elvan’ın polis tarafından katledilmesini ardından dün akşam İstanbul’un birçok ilçesinde eylem yapan kitlelere polis saldırırken, çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü

HABER MERKEZİ (13.03.2014)- Berkin Elvan’ın polis tarafından katledilmesini protesto etmek için dün akşam Taksim’de toplanan kitleye polis biber gazı, plastik mermi ve TOMA’larla saldırdı. Kitle, polise taşlarla karşılık verdi.

Polisin saldırısında İstiklal Caddesi üzerinde İş Bankası önünde pilav satan H.A adlı 16 yaşındaki bir çocuğun başına gaz fişeği isabet etti. H.A’nın bayılarak yere düştüğü ve bilincini hemen kaybettiği belirtildi. Görgü tanıkları, polisin H.A’ya hedef gözeterek gaz fişeğini attığını ifade etti. Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün sokaklara barikat kurdu.

Kadıköy’de çatışmalar saatlerce devam etti

Kurtuluş, Osmanbey, Şişli ve Sıraselviler’de de gece geç saatlere kadar polis saldırıları ve çatışmalar sürdü. Saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı.

Kadıköy Boğa Heykeli’nde bir araya gelen kitle barikat kurdu. Kurduğu barikatları ateşe veren kitle trafiği kapattı. Yolu trafiğe kapatan direnişçiler Söğütlüçeşme’de bulunan AKP İlçe Binası’na doğru yürüyüşe geçti. Söğütlüçeşme’yi abluka altına alan polis kitleye gaz bombası, plastik mermi ve TOMA’larla saldırdı. Polis ile kitle arasında gece geç saatlere kadar çatışmalar sürdü.

Sivil faşistler Okmeydanı’na saldırdı

Berkin’in cenazesinin kaldırılmasının ardından Okmeydanı’nın ara sokaklarına barikat kuran devrimciler, barikat başlarında gece geç saatlere kadar bekledi.

Günün erken saatlerinde sivil faşist ve TOMA eşliğinde mahalleye giren çevik kuvvet polisleri yoğun biber gazı kullanarak saldırdı. Polis saldırılarına karşı devrimciler taş Molotof kokteylleriyle karşılık verdi.

Halk pencerelere çıkarak ‘katiller defolun mahallemizden’ sloganlarını attı

Polis bütün ara sokaklara gaz bombası atarak,mahalleyi gaza boğdu. Mahalleli, polisin elinde MOBESE görüntüleri olduğu ve görüntülerdeki direnişçileri aradığını ifade etti. Polisin bir otopark işletmecisini zor kullanarak işbirliği yapmasını istediği, görüntülerdeki direnişçilerin yerlerini söylemesini istediği ortaya çıktı.

Polis eşliğinde mahalleye gelen sivil faşistlerin silahlı olduğu kaydedildi. Polis saldırısına, pencerelerinden “Katil polis” , “Faşistler” , “Katiller defolun mahallemizden” sloganlarıyla tepki gösteren halka hedef gözetilerek gaz bombası atıldı.

Önceki İçerikDersim’de Gazi ve Berkin Elvan anmasına polis saldırdı
Sonraki İçerikDersim’de yaratılmak istenen algı ve yerel seçimler