Dersim Merkez’de Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin 3. Günü (Foto Haber)

Dersim Merkez’de yapılan 13. Munzur Doğa ve Kültür Fesitivali’nin 3. Günü “Müzakere süreci, demokratikleşme ve özgürleşme” paneli ve akşam stadyumda yapılan müzikal programla devam etti

DERSİM (28. 07. 2013)- Munzur Doğa ve Kültür Festivali, Avrupa’dan ve ülkenin dört bir yanından gelen konukların da katılımıyla binleri bulan kitleselliğiyle devam ediyor.

Dün festival programı panel, sergi, ve müzik dinletileriyle devam etti. Saat 14.00 Sanat Sokağı’nda düzenlenen “Müzakere süreci, demokratikleşme ve özgürleşme” konulu panele ilgi büyüktü. Panele Araştırmacı Yazar Temel Demirer ile Prof. Dr. Mithat Sancar katılırken programda olduğu halde BDP İstanbul İl Kongresi yüzünden panele katılamayan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yerine BDP Muş Milletvekili Demir Çelik katıldı.

Demirer: “Özgürlük verilmez alınır”

Panelde konuşan araştırmacı yazar Temel Demirer Kürt ulusuna özgürlük sağlanabilmesi için her iki tarafın da eşit haklara sahip olması gerektiğini savunarak devrim, barış ve müzakerenin sadece bir sözcükten ibaret olmadığını ifade etti. “Özgürlük verilmez alınır” diyen Demirer, özgürlüğün isyan edenlerin, ayaklananların ödülü olduğunu belirtti.  Soru bölümünde Kürt ulusal sorununun çözümünü devrim sonrasına ertelediği yönünde eleştiri alan Demirer, Kürt ulusal sorunun illa devrimle çözüleceğini söylemediğini, Kürt ulusal sorununu demokratik bir sorun olarak gördüğünü ve siyasal çözümünün mümkün ve muhtemel olduğunu vurguladı. Demirer, “Kürt sorunun siyasal çözümü için Türkler için ne hak varsa Kürtler için de o hak olacaktır. Türklerin okulu varsa, Kürtlerin okulu olacaktır. Türklerin neyi varsa Kürtlerin o olacaktır. O zaman siyasal eşitlik temelinde Kürt sorunu tartışmaya başlayabiliriz. Kürtlerin önüne üç tane kırıntı atarak buna çözüm demeye ancak amiyane tabirle, sürçülisan ettiysem beni bağışlayın Erdoğan’ın ‘kuş beyni’ el verir. Sakın kimse bunun gazına gelmesin” dedi.

Çelik: Barış sürecinin başındayız

Temel Demirer’in ardından konuşan Prof. Dr. Mithat Sancar Kürt halkının mücadelesi sonucunda “çözüm” sürecinin başladığını söyleyerek Öcalan’ın 2013 Diyarbakır Newroz’una gönderdiği mesaja atıfta bulunarak,  “Öcalan ‘Her şey bitti haklarımıza kavuştuk’ mesajı vermedi. Her şey yeni başlıyor. Şimdi demokratik siyaset yapılmalıdır. Demokratik siyaset hayatın hakikatini görüp dönüştürmek, bunun dilini kültürünü oluşturmaktır” dedi.

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise sürecin henüz bir barış süreci olmadığı ileri sürerek barışın eşit koşullarda, bir masa etrafında karşılıklı saygıyla gerçekleşebileceğini belirtti. Onurlu bir barışı, özgür özerk Kürdistan’ı istediklerini belirten Çelik süreci kaygılara kurban etmemek gerektiğini iddia etti.

Akşam stadyumda yapılan programda ise RED Düşün ve Sanat Kolektifi, Müptela-i Gam, Doğan Çelik, Niyazi Koyuncu, Ferhat Tunç ve Xemgin sahne alarak ezgilerini kitleyle paylaştı.

 

 

 

Önceki İçerikHozat’ta Grup Munzur coşkusu (Foto Haber)
Sonraki İçerikFestival eylemlerle sona erdi (Foto Haber)