Hozat’ta Grup Munzur coşkusu (Foto Haber)

Festivalin ikinci gününde Hozat’ta sahneye çıkan Grup Munzur, kavga türkülerini Hozat halkıyla birlikte söyledi. Kitleselliğin dikkat çektiği festivalde ‘Haziran direnişine’ vurgu yapıldı

DERSİM (28. 07. 2013)-Hozat’ta Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin ikinci günü olan 27 Temmuz’da binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve kültürel programda coşku doruktaydı.

DHF’den yürüyüş

 Saat 17.30’da Festival alanı girişinde kurulan DHF standından kitlesel bir şekilde toplanarak ellerinde İbrahim Kaypakkaya dövizleriyle Hozat girişine yürüyen DHF’ye çevrede bulunan halk da alkışlarla destek verdi. Yürüyüş sırasında atılan sloganlarda Dersim’deki yozlaşmaya dikkat çekilerek devrimci mücadele yürütenlere karşı sürdürülen devlet terörüne vurgu yapıldı.Yürüyüşün bittiği noktada diğer devrimci demokratik kurumlarla birleşen DHF buradan “Hozat Gezi Platformu” pankartı arkasında barajlara, HES’lere, karakollaşmaya, cemaatleşmeye karşı sloganlar eşliğinde festival alanına yürüdü. Yürüyüş festival alanında sona ererken kitle,  “Dersim’de baraj istemiyoruz”, “Dersim onurdur onuruna sahip çık”, “Munzur özgür akacak” sloganları attı.

Beşiktaş Çarşı grubuna plaket

Festivalin müzikal programı akşam 18.30’da Ermeni halk dansları topluluğunun gösterisiyle başladı. Ardından Gezi Parkı direnişi sırasında verdiği mücadeleyle ön plana çıkan Beşiktaş Çarşı taraftar grubuna onur plaketi verildi. Çarşı grubu adına plaket alınırken yapılan konuşmada şu ifadelere yer verildi: “Bizler Gezi’de direnirken, orayı savunurken bütün yaşamı savunduğumuzu biliyorduk. Ankara’nın, Dersim’in, Antakya’nın, İzmir’in bütün Türkiye’nin, bütün dünyanın yanımızda olduğunu biliyorduk. Ve bu direniş ruhuyla oraları, semtimizi savunduk. Bu anlamda bu geleneği yaratan hepinize çok teşekkür ediyorum”.

Hozat Belediye Başkanı Hozat halkının fişlenmesine dikkat çekti

Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ise konuşmasında, “Bizleri Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde bir araya getiren ortak değerlerdir. Dersim coğrafyasında asırlardır yaşanan baskı ve zulümlerdir. Dersim coğrafyasında yaşanan zulümlerin sonucunda bedel ödeyen devrimci değerlerimizin bize bırakmış olduğu gelenektir.” dedi. ’38 Dersim Katliamı’na, 12 Eylül sonrası ve 1990’lı yıllarda Dersim coğrafyasında yaşatılan zulme değinen Konak, “Fakat bu süreçler içerisinde bu zulümlere en direngen duruşunu göstererek kendi coğrafyasını korumaya çalıştı. Tarihine, kültürüne, inançlarına sahip çıktı. 1938 yılında bizleri katleden anlayış bugün aynı misyona devam ediyor. Kimliğimize, kültürümüze karşı her türlü saldırıyla karşı karşıyayız.” dedi.

Üzerinde “Fişlendi” yazan bir tişört giyen Konak, Hozat halkının fişlenmesine dikkat çekerek bu duruma kayıtsız kalan Dersim milletvekillerini eleştirdi. Geçen yıl Hozat’ta yaşanan fişlenme olayının haberini yapan DHA muhabiri Ferit Demir’e Şevval Sam tarafından Hozat Belediyesi adına plaket verildi.

Grup Munzur kavga türküleriyle halkı coşturdu

“Düne kadar imha ve inkar politikalarıyla halkımıza saldıran egemenler bugün bu politikalarını değiştirmiş ve kaleyi içten fethetme politikalarıyla Dersim’i öz geçmişinden, demokratik halk kültüründen koparmak ve onları yozlaştırarak kimliksizleştirmek istemektedirler. Bizler örgütlü gücümüzle bu politikalara karşı Dersim’i savunacak ve sahipleneceğiz” sözleriyle Hozat halkını selamlayan Grup Munzur, kavga türkülerini Hozat halkının coşkulu korusuyla birlikte seslendirdi. Grup Munzur’un geçtiğimiz yıl şehit düşen Ali Çelik için bestelemiş olduğu şarkı da beğeniyle karşılandı.

Grup Munzur’un ardından sahne alan Grup Yorum ve Şevval Sam’la devam eden dinleti gece geç saatlere kadar devam etti. 

 

 

Önceki İçerikFestivalin Pertek Programı sona erdi
Sonraki İçerikDersim Merkez’de Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin 3. Günü (Foto Haber)