Festival eylemlerle sona erdi (Foto Haber)

13. Munzur Doğa ve Kültür Festivali Grup Munzur’un da mücadele türküleriyle halkı coşturduğu müzik programıyla sona erdi. DHF, tutuklanarak haklarında hapis cezaları verilen DHF’liler ve DEDEF’liler için kitlesel bir yürüyüş yaptı

DERSİM (29. 07. 2013)-  Dört gün önce başlayan 13. Munzur Doğa ve Kültür Festivali dün, son gün etkinlikleriyle sona erdi.  

Saat 15.00’te Sanat Sokağı’nda düzenlenen Pembelik, Çemişgezek, Tatar köylüleriyle, TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyon Üyesi Yakup Okumuşoğlu ile Çevre Aktivisti ve Yazar Metin Yeğin’in katıldığı  “52 karakol, 23 HES, 145 madencilik projesi” başlıklı panel gerçekleştirildi.

DHF gün boyunca çarşı içerinde birçok sokağa Gezi Parkı Direnişi’yle ilgili duvar gazetesi çalışması yaptı. Saat 17.00’de aralarında DHF’nin de bulunduğu çeşitli devrimci demokratik kurumların stant açtığı Kışla Meydanı’nda YÇKM Halk Oyunları Topluluğu bir dans gösterisi sundu. YÇKM Halk Oyunları Topluluğu halkın yoğun ilgi gösterdiği gösteri sonrası üzerinde Zazaca “Her vas koke xo sero royeno, her theyr zone xo de waneno!(Her ot kendi kökünde biter, her kuş kendi dilinde öter)” yazılı bir pankart açtı.

DHF’den Yeni Demokrasi tutsakları için kitlesel yürüyüş

YÇKM Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisinin ardından Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) gözaltına alınarak tutuklandıktan sonra haklarında onlarca yıl hapis ‘cezası’ verilen DHF ve DEDEF üyeleri için yürüyüş gerçekleştirdi. Kışla Meydanı’nda DHF standı önünde toplanan kitle buradan ellerinde “İbrahim Kaypakkaya’yı anmak onurdur” dövizleriyle üzerinde tutuklanarak haklarında hapis cezası verilen DHF’lilerin fotoğrafları ve aldıkları hapis cezaları yazan pankartın arkasında yürüyüşe geçti. Oldukça kitlesel olan ve halkın da katılımıyla giderek kalabalıklaşan yürüyüş korteji “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın demokratik haklar mücadelemiz”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganları eşliğinde çarşıya yürüyerek tekrar Kışla Meydanı’na döndü.

Dersim halkı Yeni Demokrasi tutsaklarını sahiplendi

Burada DHF adına yapılan basın açıklamasında ülkemizde halkın her türlü demokratik hak arama mücadelesinin yasa dışı olarak görüldüğü ve devrimci demokratik kurumların üyelerinin dört duvar arasına hapsedilerek tecrit edilmek istendiğine değinildi. Son olarak DHF ve DEDEF üyelerine hapis cezaları verilmesinin devletin Dersim’i yok etme ve ıslah etme politikasının bir parçası olduğu kaydedildi. DHF Dersim örgütlülüğüne yönelik baskınlarda 5 Aralık 2011 ve Kasım 2012’de gözaltına alınarak tutuklanan DHF temsilcisi Evrim Konak, DHF üyeleri Murat Kur, Deniz Kırbağ, Hıdır Yıldız ve Tuğçe Özgül’e onlarca yıl hapis cezası verildiği, Dersim Belediye Meclis üyesi Ali Mükan, İbrahim Yolcu, Zafer Güven, Hasan Doğan Kılıç, Mustafa Aytaç, Onur Yeşil’e ve aynı davadan tutuksuz yargılanan Av. Uğur Yeşiltepe ve Yıldız Ataş’a 6’şar yıl 3’er ay hapis ‘cezası’ verildiği ifade edildi.

DHF ve DEDEF üyelerinin onlarca yıllık hapis cezalarına çarptırılmasının sebebinin Dersim Katliamı anmasına katılmak, Dersim’de köylüyü sürgün, doğasını katleden, baraj ve HES’leri protesto etmek, cemaatleşmeye ve yozlaşmaya karşı durmak, Diyarbakır’da katledilen komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anmak olduğu belirtildi.

Yeni Demokrasi mücadelesini bitireceğini sananların hevesleri kursağında kalacak

Açıklama şu sözlerle sonlandırıldı; “ Demokratik haklar mücadelesini “suç” sayanlar, DHF ve devrimci demokratik kurum üyelerini tutuklayanlar, Gezi eylemlerine ve halkın sokağa taşan her eylemine azgınca saldıranlar, barikatlara önderlik eden kadınlarımızı karakollarda tacizle, işkenceyle susturacaklarını sananlar, Ethem Sarısülük’ü, Ali İsmail Kormaz’ı, Abdullah Cömert’i, Mehmet Ayvalıtaş ve Medeni Yıldırım’ı katledenler, komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve devrimci önderleri suçlu olarak lanse edenler kulaklarınızı iyice açın ve dinleyin; yoldaşlarımızı tutuklayarak, onlarca yıllık “cezalar” vererek, işkenceden geçirerek, Yeni Demokrasi mücadelesini bitireceğini sananların hevesleri kursaklarında kalacaktır!”

Gola Çhetu’ya yürüyüş

Saat 18.30’da ise barajlarla sular altında bırakılmak istenen Dersim Halkı’nın kutsal mekanı Gola Çhetu için bir yürüyüş yapıldı. Seyit Rıza Parkı’nda toplanan kitle buradan “Ho ver bıde Munzır- Tarihimize, Kültürümüze, İnancımıza, Dilimize ve Doğamıza Sahip Çıkıyoruz- Barajlarla, HES’lerle, Madenlerle Yok Edilmesine İzin Vermeyeceğiz” pankartı arkasında Gole Çhetu’ya doğru yürüyüşe geçti. Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ve Zele Mele’nin   katıldığı ve sık sık “Munzur özgür akacak”, “Dersim’de baraj istemiyoruz” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Gole Çhetu Parkı’nda yapılan açıklamayla sonlandırıldı. Burada yapılan açıklamada Gezi Parkı Direnişi sonrasında başlatılan ‘cadı avı’yla başlatılan tutuklama terörüne de değinilerek şu ifadelere yere verildi: “52 karakol, 23 HES, 145 madencilik projesini reva görenler şunu bilsinler ki Dersim’den, Alioni’ye, Hasankeyf’e kadar bu topraklar üzerinde mücadele edenler kazanacak, doğa kazanacak, insanlık kazanacak, kapitalizm kaybedecek diyoruz. Dersim coğrafyası kuşatma altında. Bu kuşatma bugün başlayan bir kuşatma değil, Osmanlı döneminde başladı, Cumhuriyet’le devam etti, ’94’te devam etti, bugün hala devam etmektedir. Biz bugün içinde bulunduğumuz dönemde kendi parçası olan doğayla insan arasındaki bir savaşa tanıklık ediyoruz. Bugün dünyada yaşanan neo-liberal politikaların bir yansımasını görüyoruz. Bu paragözler dünyada ne varsa her şeyi, ormanı, suyu, kültürü, inancı, her şeyi paraya çevirmeye çalışıyorlar. Dünya Bankası, İMF emrediyor AKP ve sermaye el ele vermiş her yeri talan ediyorlar ”. 

MKP’den eylem

Akşam saat 19.30’da başlayan stadyumdaki müzik programında ise önce Mehmet Ekici sahne aldı. Ardından devrim türküleriyle halkı coşturan Grup Munzur sahneye çıktı. Oldukça coşkulu geçen Grup Munzur’un müzik dinletisi sırasında MKP militanları sahne önüne gelerek sahnenin yanındaki direklere üzerinde geçtiğimiz yıl katledilen Ali Çelik’in fotoğrafı basılı ve “Biz Kazanacağız Halk Kazanacak Halk Savaşı Kazanacak MKP-HKO” yazılı bir pankart astı. MKP militanları ardından sloganlar eşliğinde alandan uzaklaştı. Halkın yoğun talebi üzerine müzik dinletisini uzatan Grup Munzur ise türkülerini Gezi Parkı Direnişi sırasında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Medeni Yıldırım için seslendiklerini belirtti.

Konser etkinliği Ayfer Düztaş, Ahmet Aslan, Erdoğan Emir’in dinletileri ve kapanış konuşmalarıyla geç saatlere kadar sürdü.

 

Önceki İçerikDersim Merkez’de Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin 3. Günü (Foto Haber)
Sonraki İçerikMKP-HKO gerillalarının cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’nda