Dersim’de Pembelik Barajı’na karşı mücadele sürüyor

13 Temmuz günü Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Aşağı Doluca Köyü’nde bir araya gelen aralarında DHF’nin olduğu kitle, Dersim ile Elazığ arasında bulunan Peri Çayı üzerinde yapımı tamamlanmak üzere olan Pembelik Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Hızır Gölü’ne ziyaret ederek baraj projelerini protesto eden eylem gerçekleştirdi

DERSİM (15.07.2014)- Aşağı Doluca Köyü’nde bir araya gelen aralarında DHF’nin de olduğu kitle, alkış ve sloganlar eşliğinde baraj şantiyesine yürümek istedi. Ancak kitlenin bu yürüyüşü jandarma tarafından engellendi. Kitle burada 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirerek jandarmanın tavrını protesto etti.

Eylemin ardından bir araya gelen kitle, kısa bir süre sonra baraj suları altında kalacak olan ve Aleviler tarafından kutsal kabul edilen Hızır Gölü’nü ziyaret ederek mumlar yakarken, lokma dağıtarak dua etti.

‘Peri Suyu üzerindeki baraj yapımı durdurulmalıdır’

Kitle adına yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu mekanda adaklar adanıyor, kurban kesilip lokma dağıtılıyor. Aleviler olarak bu inanç mekanımızı korumak için yaklaşık 4 yıldır şirketle, devletle ve onların uzantılarıyla mücadele içerisindeydik. Devlet bütün gücünü bu vadiye dökerek önce mezarlarımızı, köylerimizi sular altında bıraktı. Şimdi de kutsal mekanımız olan Hızır Gölü’nü sular altında bırakıyor. Yaklaşık üç ay sonra bu kutsal mekan sulara gömülecek. Burada son duamızı ediyoruz. Yeni kutsal mekanlarımızın suya gömülmesini görmemek için hep birlikte nehirlerimize, dağlarımıza, kutsal mekanlarımıza sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz. Dersim’de yapılan barajlarla doğamızı, kültürümüzü ve inanç merkezlerimizi yok ediyorlar. Bunun adı düşmanlıktır. Bunun adı insanlık düşmanlığıdır. Bir ülke kendi coğrafyasını nasıl bu hale getirebilir. Bundan dolayı devletin projelerine taşeron olan LİMAK gibi şirketleri kınıyoruz. LİMAK’ın ve devletin göstermiş olduğu bu hukuksuzluğu yürütmeyi durdurma kararlarına, kamulaştırma iptallerine karşın bu hukuksuzluğu görmeyen savcılar olduğu için utanıyoruz.”

Açıklamada Danıştay’ın acele kamulaştırma kararını durdurmasına karşın Peri Çayı üzerinde baraj yapıldığına dikkat çekilerek devletin baraj yapımını durdurarak köylülerin topraklarını ve suyunu geri vermesi gerektiğini vurgu yapıldı.

Big Jump/ Büyük Atlama etkinliği düzenlendi

Ziyaretlerinin sular altında kalması ile baraj ve HES projelerini protesto eden doğaseverler de, eylemde ‘big jump’ etkinliği düzenledi. Peri Çayı üzerinde “Big Jump Dersim Peri 2014” yazılı pankart açan kitle, Peri Çayı’na atlayarak yüzdü. Big Jump/Büyük Atlama etkinliği 2005 yılından bu yana Avrupa’nın birçok ülkesinin yanı sıra, ülkemizde de Temmuz ayının ikinci Pazar günü aynı saatte nehirlere atlanarak karşılanıyor. Etkinlikle, nehirlere yapılan müdahalelere dikkat çekilerek nehirlerin, göllerin ve denizlerin doğa ve insan yaşamı üzerindeki olumlu etkilerine vurgu yapıldı.

 

Önceki İçerikAlibeyköy’de yozlaşmaya karşı yürüyüş
Sonraki İçerikDersim DHF tutsaklarla dayanışma için yürüyüş düzenledi