Dersim’de AKSA direnişi eylemlerle devam ediyor

Dersim’de elektrik dağıtımı yapan AKSA şirketinde direnişe devam eden Enerji-Sen üyesi işçiler, Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman’ın da katıldığı bir eylemle direnişte kararlılık mesajı verdi. Eylemlere Demokratik Haklar Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu devrimci demokratik kurumlar destek veriyor

DERSİM (20.09.2013)- Dersim merkez ve ilçelerinde elektrik dağıtım şirketi AKSA’da çalışan Enerji-Sen üyesi işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, insanca bir yaşam için maaşlarının arttırılması ve sendikal faaliyet yürüten üyelerinin keyfi bir şekilde sürgün edilmesini protesto etmek için yaptığı greve devam ediyor.

‘Taleplerimiz karşılanıncaya kadar direnişimiz sürecek’

Elektrik dağıtım şirketinde greve devam eden işçiler, AKSA önündeki çektikleri halaylarla direnişin coşkusunu yaşadı. Basın açıklamaları düzenleyerek direnişi kitlelere taşıyan Enerji-Sen üyesi işçiler, talepleri karşılanıncaya kadar direnişte kararlı olduklarını açıkladı.

Dün saat 15.00’da Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman’ın da katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.  Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda devrimci demokratik kurumun destek verdiği eylemde, Gezi direnişine selam gönderildi. Eylemde Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

‘İşçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmıyor’

Enerji-Sen üyesi işçiler adına yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Fırat Aksa Tunceli il ve ilçelerinde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Başta ücretlerimizin düşüklüğü, çalışma koşullarının ağırlığı, işçi sağlığı ve güvenliğimizin göz ardı edilmesi olmak üzere, fazla mesai ücretlerimizin Dersim iline özel olarak ödenmemesi, sorunlarımızı dile getiren arkadaşlarımızın rızaları olmadan keyfi olarak sürgüne gönderilmesi bizi zorunlu olarak eyleme sürüklemiştir ve bu şartlarda iş edinimimizi yerine getiremeyeceğiz.”

Açıklama AKSA şirketinin kölece çalıştırma koşullarına karşı mücadele edileceği ifadeleriyle sona erdi. Yapılan eylem sırasında işçiler, “Direne direne kazanacağız” ,  “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganlarını attı.   

Önceki İçerikSerkan Tosun sonsuzluğa uğurlandı (Foto Haber)
Sonraki İçerikDemokratik Güç Birliği Platformu (Britanya) kuruldu