Serkan Tosun sonsuzluğa uğurlandı (Foto Haber)

Rojava’da yaşanan çatışmalar sırasında şehit düşen MLKP savaşçısı Serkan Tosun, Gazi Mahallesi’nde yapılan yürüyüşün ardından, Gazi Mezarlığı’nda düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı

HABER MERKEZİ (19.09.2013)-Rojava’da yaşanan çatışmalar sırasında hayatını kaybeden MLKP savaşçısı Serkan Tosun, Gazi Mahallesi’nde yapılan cenaze töreninin ardından sonsuzluğa uğurlandı.

Tosun’un cenazesi dün Amed’de yapılan törenin ardından İstanbul’da Gazi Cemevi’ne getirilmişti. Sabah saatlerinde Cemevi’nde bir araya gelen ailesi ve yoldaşları, Tosun’un kızıl bayrağa sarılı tabutunu karanfillerle süslerken, tabutun üzerine MLKP ve YPG bayraklarını konuldu.

‘Yiğit bir devrimciyi sonsuzluğa uğurluyoruz’

Kürtçe ağıtlar eşliğinde başlayan törende Serkan Tosun’un Kürt halkının mücadelesine omuz vermek için Rojava’da şehit düştüğü ifade edildi. “Onurlu, yiğit bir devrimciyi sonsuzluğa uğurluyoruz” denilen açıklamada, Rojava’da yaşamını yitiren bütün devrimciler anıldı. Gazi Cemevi’nde yapılan dini törenin ardından cenaze sloganlarla Tosun’un evine götürüldü.

Serkan Tosun’u uğurlamak üzere yüzlerce kişiden oluşan kitle, Eski Karakol Durağı’nda toplandı. Serkan Tosun’un fotoğrafları ile kızıl bayrakların taşındığı eylemde, cenaze omuzlarda taşınarak Eski Karakol Durağı’na getirildi.

‘Serkan yoldaş ölümsüzdür’

Serkan Tosun’un ailesi Tosun’un fotoğraflarıyla yürürken, MLKP savaşçısı Yılmaz Selçuk ile gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın fotoğrafları da aileleri tarafından taşındı.   

Ölümsüzleri ve Tutsakların Sesi Platformu “Serkan Tosun ölümsüzdür” , “Rojava’da düşene dövüşene bin selam Serkan yoldaş kavgamızda yaşıyor” pankartlarıyla yürüdü.

Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyen kitle, “Serkan yoldaş ölümsüzdür” , “Serkan yoldaş yaşıyor komünistler savaşıyor” , “Yaşasın devrimci dayanışma” , “Her yer Rojava her yer direniş” , “Şehit namırın” sloganlarını atarken devrimci demokratik kurumlar da törene destek verdi.

Serkan Tosun’un amcası açıklama yaptı

Serkan Tosun için Gazi Mezarlığı’nda yapılan tören sırasında 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından MLKP Militanları, ESP Temsilcisi ve Serkan Tosun’un amcası Şükrü Tosun birer açıklama yaptı.

Şükrü Tosun açıklamasında: “Hey koçum yiğidim Serkan, bir gittin nasıl böyle binlerce geldin. Demiştik ki bin ölürüz bin doğarız. İşte burada bin doğduğumuz gibi. Serkan ve diğer yoldaşları gibi ne istiyorum? Ana dilimi istiyorum, kültürümü istiyorum, ben bundan sonra varlığımı ötekilerin varlığına armağan olmasını istiyorum. Bunlar çok mu zordur bize reva görüyorlar. Koç yiğitlerimizi toprağa gömüyorlar. Serkan gençti, hızlıydı, devraldığı miras gibi sert adımlarla ileri doğru, tıpkı Deniz gibi, Mahir gibi, yoldaşı İbrahim Kaypakkaya gibi Serkan’ımızı toprağa veriyoruz. Bu yaşta bıraktığın bayrağı devralmaya hazırım” dedi.

14 Eylül’de hayatını kaybeden MLKP savaşçısı Serkan Tosun’un cenazesi, Hasan Ocak ile Yılmaz Selçuk’un mezarlarının yanına defnedildi. 

Önceki İçerikSalih Memecan Gezi direnişçilerini hedef aldı
Sonraki İçerikDersim’de AKSA direnişi eylemlerle devam ediyor