DEDEF geleneksel kır gezisini gerçekleştirdi (Foto Haber)

DEDEF “Dersimliler Geleneksel Bahara Merhaba Kır Gezisini” Maltepe’de gerçekleştirdi.  Pikniğin müzikal programında aralarında Yılmaz Çelik, Gule Mayera, Şenol Akdağ ve Grup Munzur’un da bulunduğu çok sayıda sanatçı yer alırken DHF-HDP ittifakı İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş da piknikte Dersimlilere seslenerek başta seçimler olmak üzere güncel konulara dair açıklamalarda bulundu

İSTANBUL (25.05.2015)-  Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)  “Dersimliler Geleneksel Bahara Merhaba Kır Gezisi”ni bu yıl Maltepe Başıbüyük Mahallesi’nde bulunan piknik alanında gerçekleştirdi.  Dersim Dernekleri Federasyonu  İstanbul bileşenleri ile köy ve çevre dernekleri tarafından ortak bir şekilde örgütlenen piknik saat dokuz sularında İstanbul’un çeşitli ilçelerinden gelen Dersimlilerin piknik alanında buluşarak kahvaltı yapmasıyla başladı. Halkın Günlüğü Gazetesi de piknikte bir stant açarak halka buluştu. 

Şehit ailelerinin de katıldığı piknik kahvaltının ardından saat onbirde başlayan kültürel programla devam etti. Programın sunumunu Gule Mayera ve Erdal Yıldırım Zazaca ve Türkçe olarak yaparken ,yapılan açılış konuşmasında mayıs ayının  önemine ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya başta olmak üzere Mayıs ayı şehitlerine vurgu yapıldı ve tüm devrim ve komünizm şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.  Açılışın ardından davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi. 

Piknikte nükleere karşı eylem

DEDEF Munzur Koruma Kurulu adına bir konuşma yapan Hasan Şen saat 12.30’da dünyanın her yerinde eş zamanlı olarak yapılan nükleere karşı beş dakikalık oturma ve alkış eylemine çağırdı. Tüm dünyada başta nükleer olmak üzere sermayenin yaşamı yok eden enerji kazanma yöntemlerine karşı gerçekleştirilen eylemleri selamlayan Şen “Barajsız Munzur, nükleersiz dünya” sloganıyla oturma ve alkış eylemini başlattı. Eylem sırasında kitle hep birlikte “Dersim’de baraj istemiyoruz”, “Munzur özgür akacak”, “Her yer isyan her yer direniş” sloganını attı. Munzur Koruma Kurulu üyesi Şen konuşmasını “Sermayenin Dersim üzerindeki hiçbir oyununa izin vermeyeceğiz” sözleriyle sonlandırdı. 

Ataş: Egemenler yeni bir konseptle halklara saldırıyor

 DHF-HDP ittifakı İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Erdal Ataş da pikniğe katılarak bir konuşma yaptı. Her alanda yürütülen mücadelelerin parçalanmışlığına, egemenlerin bu parçalanmışlığın yarattığı dezavantajı kullanarak yüz yıldır halkı sömürmeye devam ettiğine değinen Ataş gelinen aşamada bütün ezilen kesimlerin sürdürülen bu mücadelelerin birleştirilmesi gerektiğini bilince çıkardığını ifade etti.  Ezilenlerin mücadelesini engellemeye çalışan egemenlerin yeni bir konseptle birlikte halka saldırdığını, bu sürecin 2002’de AKP’yle birlikte yürürlüğe konduğunu belirten Ataş “Gelinen aşamada üç dört tane farklı alanda saldırıyı derinleştirdiler. Bir tanesi şudur; bizim örgülerimizi yok etmeye çalışıyorlar. Alevi örgütlenmelerini, Kürt Özgürlük hareketinin bütün renklerini, sosyalist örgütlenmeleri , emek cephesinin bütün örgütlenmelerini, cinsiyet örgütlenmelerini, çevre örgütlenmelerinin tümünü düşman  ilan ediyor, halktan koparmaya çalışıyor. Onları bu ülkenin bölücüleri ya da düşmanları olarak ilan etmeye çalışıyorlar. Halkların yürüttüğü mücadeleyi boğmak için ikinci adım olarak ise kendi yandaş örgütlenmelerini yaratmaya çalışıyorlar. Bunun yanısıra yaptıkları provokasyonlarla milliyetçi faşist yönelimlerle inançlar arasında provokasyon yaratarak halkları birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Yani aslında yüz yıldır yapmış olduklarını yeni bir konseptle sürdürüyorlar. Eğer bu da yetmezse yine kendi planları doğrultusunda ileri sürdükleri bir plan da şudur: bu coğrafyada istikrar adına, güya halkların kurtuluşu adına tekçi bir zihniyetle başkanlık sistemiyle yüz yıl önceki krallığı geri getirmeye çalışıyorlar “ dedi. 

“Esas kurtuluş emekçilerin ve ezilenlerin bütün alanlarda sürdürdüğü özgürlük mücadelesiyle sağlanacak”

Seçim ittifakının temelinin sadece AKP’nin iktidardan indirilip yerine kim gelirse gelsin anlayışına dayandırılamayacağını, AKP’nin yerine bizzat emek cephesinin, özgürlük mücadelesini yürütenlerin iktidara gelmesi gerektiğini ve HDP’nin de bu çerçevede ele alınması gerektiğini vurguladı. Eğer HDP yüzde 10 barajını aşarsa bu anlamda gerici faşist iktidarın önemli oranda gerileteceğini kaydeden Ataş ancak seçimlerle elbette nihai bir kurtuluşun sağlanamayacağını vurguladı.  Ataş esas kurtuluşun emekçilerin ve ezilenlerin bütün alanlarda sürdürdüğü özgürlük mücadelesiyle sağlanacağının altını çizdi.  “Biz biliyoruz ki mücadele sadece bir alanla sınırlı değil. Nerede bize saldırıyorlarsa, nerede bize yönelik politika üretiyorlarsa, nerde bizi baskı altına alıyorlarsa bizim de ısrarla, inatla orada kendi örgütlenmelerimizi yaratmamız, bizim de onların önüne dikilmemiz gerekiyor. Devlet halklara, emekçi sınıflara, inançlara, cinsiyetlere yönelik politikaları bizzat Ankara’da üretiyor, planlıyor“  diyen Ataş “Bizim de sizlerin arasından seçilen temsilcilerimizle oraya gidip onların politikalarını teşhir etmemiz, boşa çıkarmamız gerekiyor. “ dedi.

DEDEF Başkan vekili Murat Karataş  ise yaptığı konuşmada DEDEF’in Dersim’in inancını, kültürünü ve doğasını korumak için yürüttüğü mücadeleye destek veren herkese teşekkür etti.   Dersim’in devletin tüm saldırılarına karşı yok edilemediğini vurgulayan Karataş konuşmasının sonunda pikniğin organize edilmesinde DEDEF’le ortaklaşan tüm İstanbul bileşenlerine ve Köy ve Çevre Derneklerinin yöneticilerini sahneye davet ederek teşekkür etti.  Piknikte  Dersim Spor yöneticileri de sahneye çıkarak Dersimlileri selamlarken Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) da etkinliğe bir mesaj gönderdi. 

Etkinliğin müzikal programındaysa Grup Munzur, Yılmaz Çelik, Nurettin Güleç, Vedat Baran, Gule Mayera, Şenol Akdağ, Mehmet Ekici , Enver Çelik, Kibar Aslan, Bülent çetindağ, Helin, Cengiz Sağlam, Vedat Aldemir, Grup Gaban, Raber ve Ali Haydar Güçlü ezgileriyle halka buluştu. Etkinlik halaylar, oyunlar ve sohbetlerle coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

 

Önceki İçerikİzmir’de yüz binler HDP mitinginde buluştu
Sonraki İçerikAKP’nin seçim propagandası: sosyal politikalar!