İzmir’de yüz binler HDP mitinginde buluştu

İzmir’de binlerce kişinin katılımıyla, Gündoğdu Meydanı’nda Hakların Demokratik Partisi (HDP) mitingi gerçekleştirildi

İZMİR( 24.05.2015) – Genel seçimlere az bir süre kala HDP İzmir’de Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla coşkulu bir miting gerçekleştirdi. Mitinge DHF İzmir Örgütlülüğü ve devrimci, demokratik, ilerici güçler de katılım sağladı. Mitinge İzmir’de bulunan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel de katıldı.

Havanın çok sıcak olmasına rağmen miting saati öncesi alana akın eden yüz binlerce kişi bayraklarla, flamalarla, sloganlarla ve halaylarla renkli, coşkulu görüntüler oluşturdu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın miting alanına gelmeden önce çeşitli müzik gruplarının verdiği konser dinletisiyle kitleler coşkulu anlar geçirdi.

Miting saat 15.00’da Gündoğdu Meydanı’nda Kürtçe ve Türkçe selamlamalar yapılarak başladı. Mitingde sık sık “Bizler HDP Bizler Meclise” sloganları atıldı. Sahneye ilk olarak HDP İzmir Eş başkanları çıkarak konuştu. Yapılan konuşmalarda; ülkemizde yaşanan bütün gerici saldırılara karşı demokrasi mücadelesinin önemine vurgu yapılarak, oylara, sandıklara sahip çıkılması ve farklı kesimlerin birlikte yaşaması ve mücadelesi için çaba gösterildiği ifade edildi. AKP’den hesap sormak için seçimlere dair çok çalışılması gerektiğinin altı çizildi. Mitingde ayrıca Syriza Merkez Komite Üyesi Yiannas Bournous da bir konuşma yaparak direnen işçileri selamladı, Nazım Hikmet’tin şiirlerinden bir bölüm okudu ve konuşmasını “Yaşasın barış, yaşasın halkların dayanışması” sloganı ile sonlandırdı. Mitingde İzmir HDP İzmir Milletvekili adayları da birer konuşma yaptı. Adaylar sahneye çıkarak hep beraber yüz binleri selamladı.

Daha sonra Selahattin Demirtaş konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı. Kitlelerin yoğun ilgisi karşısında konuşmasını yapan Demirtaş, halkların ve İzmirlilerin 8 Haziran’da daha güçlü ve demokratik bir ülkeye uyanması için mücadele ettiklerini, HDP’yi engelleyerek ülkeyi felakete sürüklemeye çalışanlara karşı birlikte mücadele edildiğini ve bunun yansımasının 7 Haziran günü görüleceğini ifade etti. Demirtaş AKP’nin seçim çalışmalarını HDP’ye karşı yürüttüğünü belirterek, HDP’nin AKP’ye verdiği korkunun onları titrettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından miting mücadele çağrılarıyla sonlandırıldı.

 

Önceki İçerik‘Dünden bugüne Esintiler’ etkinliği gerçekleştirildi (Foto-Haber)
Sonraki İçerikDEDEF geleneksel kır gezisini gerçekleştirdi (Foto Haber)