DEDEF eylemine polis ablukası

DEDEF’in OHAL uygulamaları, orman yangınları, doğa katliamları ve baskılara karşı Okmeydanı’nda gerçekleştirmek istediği açlık grevi eylemi polis ablukası ve müdahale tehditleri sonucu yapılamadı

HABER MERKEZİ (04.09.2015)- Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) özelde Dersim genelde ise Kürdistan başta olmak üzere ülke genelinde devlet tarafından gerçekleştirilen orman yangınları, köy boşaltmalar, sürgünler, OHAL uygulamaları ve Hopa’da yaşanan sel katliamına karşı tepki göstermek ve duyarlılık oluşturmak için açlık grevi eylemi gerçekleştirmek istedi.

Okmeydanı Anadolu Parkı’nda gerçekleştirilmek istenen açlık grevi öncesi DEDEF tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasına özet olarak “7 Haziran genel seçimlerinden bu güne Dersim’de 14 yer “özel güvenlik bölgesi’’ ilan edilmiş, ormanlarımız yakılmış ve çeşitli köy, mezra ile yaylalarımız boşaltılmaya çalışılmıştır. Yıllardır baskı, yasak, inkar, asimilasyon ve dipçikle yaşamını sürdürmeye direnen Dersim halkı bu baskıların akabinde devreye sokulan baraj ve siyanürlü altın aramalarla coğrafyası kapitalist şirketlere hukuksuzca, zorbaca peşkeş çekilerek, OHAL’lerden çevre saldırılarına aralıksız bir şekilde yıldırma ve baskılarla karşı karşıya bırakılarak sindirilmeye çalışılmıştır’’ belirlemelerinde bulunuldu.

Doğa katliamları ve baskıları teşhir eden slogan ve dövizlerin açıldığı basın açıklamasının ardından açlık grevinin yapılacağı alanı adeta ablukaya alan kolluk güçleri DEDEF yöneticileri ile görüşerek çadırın kaldırılmasını aksi takdir de müdahale edeceklerini belirttiler. Durumu değerlendiren DEDEF yöneticileri belli bir süre çadır eylemini devam ettirdikten sonra eylemi sonlandırdılar.

Yapılan basın açıklamasına, Grup Munzur ve Şenol Akdağ da katılarak destek verdi.

Önceki İçerikDersim’de çatışma ve gerginlik
Sonraki İçerikDünya Çocuklarındır: Onlara Düşman Gericiliklerle Paylaşılamaz!