Dersim’de çatışma ve gerginlik

Dersim merkezde HPG gerillaları bugün öğlen saatlerinde bir polis karakoluna saldırı gerçekleştirdi. Yaşanan çatışmaların ardından kentte gerginlik hala devam etmektedir

HABER MERKEZİ (04.09.2015)- Kürdistan’da çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken HPG’ nin eylemleri de artmaktadır. Özellikle son dönemlerde devletin kirli savaş politikalarına karşı etkili eylemler gerçekleştirerek Türk ordusuna önemli darbeler vurmaktadır.

HPG’nin eylemlerinden biride bugün dersim’de gerçekleştirildi. Dersim merkezde bulunan şehit Nahit Bulut isimli polis karakoluna bir gurup HPG gerillası tarafından saldırı gerçekleştirildi. Ağır silahlarında kullanıldığı eylemde bir polis ölürken 2 HPG gerillası da çıkan çatışmada yaşamını yitirdi.

Eylemin ardından kent merkezini adeta ablukaya alan polis ve özel harekât timleri rast gele havaya ateş açarak ve sağa sola saldırarak baskı oluşturmaya çalıştı. Özel harekâtçıların tüm saldırılarına rağmen halk dağılmayarak yaşananlara tepki göstererek gerillaları sahiplendi. Devletin tüm ablukasına rağmen halk yaralı gerillaları sahiplenerek hastaneye götürmeye çalıştı.

Gerginliğin devam ettiği dersim merkezde Belediye başkanları ve Dersim milletvekilleri de halkla birlikte yaşananlara tepki göstererek bekleyişlerini sürdürmektedirler.

 

 

Önceki İçerikHalkın Günlüğü 106. Sayısı çıktı
Sonraki İçerikDEDEF eylemine polis ablukası