Cizre’de insanlık yanıyor

Cizre’de bir binanın bodrum katında 14 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralılardan haber alınamayan 6’ıncı güne girilirken, Cudi Mahallesi’nde başka bir evin bodrumunda mahsur kalan 37 yaralının bulunduğu binada top atışları nedeniyle meydana gelen yangında 9 yaralı yanarak can verdi. 14 gündür ambulans bekleyen yaralılara günlerdir ulaşmaya çalışan belediye ambulansların da dün diğer bodrumda çıkan yangına müdahale etmek isteyen itfaiyenin de “Çatışma var” denilerek engellenmesi katliama nasıl zemin hazırlandığının da kanıtı

HABER MERKEZİ (05-022016)- Şırnak’ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi’nde 13 gündür bir binanın bodrum katında kurtarılmayı bekleyen 15 yaralı, 7 cenaze ve bitkin haldeki 9 sivilden haber alınamayan 6’ıncı güne girildi. Son olarak 6 gün önce İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile sürdürülen görüşmeler sırasında HDP milletvekilleri ile görüşen yaralılar, yetkililerin bilgisi dahilinde dışarı çıkacakları sırada devlet güçlerinin saldırısına uğramıştı. Dün de yaralıların alınması için bir kez daha yaralıların bulunduğu Bostancı Sokak’a girerek yaralıları alması için Şırnak Belediyesi’ne ait ambulanslar gönderildi fakat ambulanslar yaralıların bulunduğu eve 300 mt yaklaştıkları sırada ev ve çevresine yoğun top atışları başladı. Gün boyu ambulans eve 300 metre yakınında bekletildikten sonra tıpkı diğer girişimlerde olduğu gibi devlet güçlerinde “Çatışma var” denilerek geri çevrildi. Vahşet bodrumunda 14 gün boyunca ambulansların engellenmesinden dolayı hastaneye kaldırılamadığı için 7 yurttaş yaşamını yitirdi.

Bodrumda vahşet: 9 kişi yanarak can verdi

Öte yandan dün akşam saatlerinde Cudi Mahallesi’nde bir başka evin bodrum katında da aralarında yaralıların da bulunduğu 37 kişinin bulunduğu ve binanın üst katlarında top atışları nedeniyle çıktığı bilgisi ulaştı. Yangın haberinin ardından bölgeye Cizre Belediyesi tarafından itfaiye ekipleri gönderilmek istendi faka itfaiye ekipleri emniyet tarafından “Bölgede çatışma var” denilerek, geri çevrildi. Sabah saatlerinde ise binada bulunan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç, bodrumda bulunan yaralılardan 9’ununun yanarak can verdiğini açıkladı.

Tunç: Cizre’deki vahşet IŞİD’vari

Katliama sessiz kalındığı için hükümet ve Cizre’deki “çetelerinin” saldırıya geçtiğini vurgulayan Tunç, “Cizre’deki vahşet çetevari, aynen IŞİD çetelerinin Rojava’yı işgal ederken nasıl yıkıp yıktıysa aynı durumda. Diğer evin bodrumundaki 27 yaralının çoğu susuzluktan yaşamını yitirdi. Biz buradan ayrıldık ve Cizre’nin güneyindeki bu binaya girdik. Burada taş taş üstünde kalmamış. Harabe durumda. Kobanê’nin durumu neyse Cizre’nin durumu da budur. 37’ye yakın yaralı insan vardı. Burayı tespit ettikten sonra havan topları ve obüslerle saldırdılar. 4’üncü kat tamamen delindi. Lav silahları kullandıklarını tahmin ediyoruz. Silahlar kullanıldıktan sonra alevler içeri girdi. Yaralananların tamamın vücutlarında kabarıklıklar var ve sus tutmuş. Yaşamını yitirenler ise tamamen yanmış durumda. BM’yi ve insanlığı bu durum karşısında harekete geçmeye çağırıyorum. Bu normal bir yangın değildi. Yangının söndürmeye çalışırken, alev topuna dönüşüyordu. Katledilen insanların cenazelerinin incelenmesi gerekiyor. Hangi silahların kullanıldığının tespit edilmesi lazım” dedi.

‘Durumu çok ağır olanlar var’

Yaralıların arasında 13-14 yaşlarındaki çocukların da bulunduğunu belirten Tunç, “Ancak şunun da bilinmesi gerekiyor, tek kişi teslim alınmış değil. Direniş sürüyor. Tek korkumuz, insanların katledilmesidir. Diğer bodrumdan da haberimiz yok, hastaneye kaldırıldılar mı kaldırılmadılar mı bilmiyoruz. Zamana karşı bir yarış içindeyiz. Durumu çok ağır olan insanlar var” diyerek, son durumu aktardı.

İsimleri netleşenler

Cizre’nin Madımak’ı olarak tarihe geçen katliamda yaşamını yitiren 9 kişiden kimliği tespit edilenlerin isimleri şöyle: Şervan Adıgüzel, Ercan Pişkin, Mehmet Özkul, Nizar Isırgan, Cengiz Sansak, Ramazan Çömlek.

Yaralıların bazılarının isimleri ise şöyle: Ferhat Balcan, Fidan Dadak Felek Çağdavul, Yasin Çıkmaz, Hasan Ayaz, Ekrem Çevirgen, Abdulkerim Oruç.  (diha)

Önceki İçerikSuriye’de emperyalist stratejiler ve Cenevre 3 Görüşmeleri
Sonraki İçerikDemirtaş: Rehabilite edilmesi gereken sizin zihniyetiniz