Ankara’da on binlerce kişi Kızılay Meydanı’nda

Kızılay’da Ethem Sarısülük’ün cenazesini bekleyen binlerce kişiye saldıran polis, Ankara’yı savaş alanına çevirdi. Kitle saatlerce süren polis saldırılarına karşın, binlerce kişiyle Kızılay’a girerken, polis meydandan çekilmek zorunda kaldı

HABER MERKEZİ (16.06.2013)-Polis saldırısı sonucu ağır yaralanarak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün cenazesi, sabah saatlerinde vurulduğu yere getirilmek istendi ancak polis cenazesinin Cemevi’nden çıkarılmasını engelledi. Kızılay’da Sarısülük’ü sonsuzluğa uğurlamak üzere toplanan kitleye gaz bombalarıyla saldıran polis, ara sokaklarda kitleden çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Polisin attığı gaz kapsüllerinden çok sayıda kişi yaralandı.

Polis barikatlarını aşan çok sayıda kişi Kızılay’a “Ethem Yoldaş Ölümsüzdür” pankartlarıyla girerek Sarısülük’ün vurulduğu yere geldi. Kitle Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfiller bıraktığı sırada polis saldırısı başladı.

Çatışmalar saatlerce devam etti

Çok sayıda TOMA ve akrep ile yüzlerce çevik kuvvet polisinin saldırısının ardından kitle, Sıhhiye yönüyle Atatürk Bulvarı’nı çift yönlü olarak trafiğe kapattı. Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı, Kolej ve Demirtepe’de çatışmalar devam ederken, GMK Bulvarı’nda sokaklara barikatlar kuruldu. Kurtuluş’ta yoğun çatışmalar yaşanırken, burada da barikatlar kuruldu.

Kızılay AVM önünde toplanan yüzlerce kişiden oluşan kitle, polis tarafından sıkıştırılarak gaza boğuldu. Öğle saatlerinde Kızılay’da tekrar toplanan kitle adına, Ethem Sarısülük’ün ağabeyi bir konuşma yaparak, “Artık bu halk sokakta. İstediğiniz kadar saldırın, yılmayacağız” dedi. Kitle polise yönelik protestolarını sürdürürken bir yandan da “Diktatör istifa”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür” sloganlarını attı.

Polisle uzun süren çatışmaların ardından binlerce kişiden oluşan kitle Kızılay’a girmeyi başardı. Kızılay Meydanı’na giren kitlenin mücadelesi sonucu, TOMA, akrep ve çevik kuvvet geri çekilmek zorunda kaldı.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikÇarşı grubunun kurucusu gözaltında
Sonraki İçerikOkmeydanı’nda çatışmalar sürüyor (Yenileniyor)