Anadolu Üniversitesi’nde polis ve faşistler saldırdı (yenilendi)

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslar arası mücadele günü için stant ve bildiri çalışması yapan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilere polis ve sivil faşistler saldırdı

ESKİŞEHİR (17.11.2015)- Bugün Aralarında Demokratik Kadın Hareketi’nin de bulunduğu devrimci-demokrat kurumlar Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Yemekhanesi önünde 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” için stant, ozalit ve bildiri çalışması gerçekleştirdi. Çalışma sırasında ÖGB güçleri stantları taciz ederek stantların kaldırılması, afişlerin sökülmesini istedi. Gelen tepki ve çalışmanın kararlı şekilde sürdürülmesiyle ÖGB geri püskürtüldü. ÖGB Güçleri tarafından üniversiteye çağırılan çevik kuvvet polisi kampüse girerek stantlara saldırdı.

Saldırı sırasında polisin direkt hedef alarak sıktığı biber gazından etkilenerek bir kadın öğrenci bayıldı. Devrimci-Demokrat-Yurtsever öğrencilerin meşru tepkisi ile karşılaşan polis 3 öğrenciyi darp ederek gözaltına aldı. Bu sırada yemekhane yanında bulunan bir cafeden sivil faşistler stantlara ve öğrencilere sözlü tacizde bulunarak sandalyeler ile saldırdı. Atılan sandalyelerden ve polisin şiddetinden 1 öğrenci başından ve 3 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Olaylar sonrasında kadın öğrenciler bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında ÖGB ve polis şiddeti teşhir edilerek kadın öğrencilere tacizde bulunan, öğrencilere şiddet gösteren ÖGB elemanlarının hala görevlerine son verilmiş olmaması belirtilip öğrencilerin kampüs içinde can güvenliğinin olmadığı vurgulandı. Faşist saldırılara karşı birleşik mücadele çağrısında bulunularak basın açıklaması sonlandırıldı.

 

 

Önceki İçerikSokaklarda filizlenecek olan toplumsal kalkışmalara hazırlanmalıyız
Sonraki İçerikKadınlar direnecek, direnecek, direnecek!