Kadınlar direnecek, direnecek, direnecek!

Bu işkenceler ne yeni ne de son olacak. Nasıl ki erkek egemen sistem kadının yaşam hakkını yok sayıyor, kadın katillerinin her sözünü indirim gerekçesi olarak meşrulaştırıyorsa, savaşan bir kadının varlığı da onlar için bir tehdit. Bu yüzden saldırıyorlar, bu yüzden işkenceye sarılıyorlar. Çünkü aciz, çünkü korkaklar. Çünkü yüreği bir vatan olan kadınlarımızın soluğu altında şaşkınlar. Çünkü kendileri bir damla ışığın girmeye utandığı kör karanlıklarda zehirlice yaşıyorlar

HABER MERKEZİ (18.11.2015)- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nün ön günlerinde kadınlar alanlara çıkmaya, devlet, polis, medya şiddetine karşı direnişlerini haykırmaya hazırlanırken ülkenin her yerinden her gün şiddet ve katliam haberleri gelmeye devam ediyor.Daha önce Hacı Birlik ve Ekin Wan’ın cenazelerine yapılan işkence görüntüleri belleğimize kazınmışken, bu kez ne zaman ve nerede çekildiği bilinmeyen HPG’li bir kadın gerillanın cenazesine yapılan işkenceyi gösteren fotoğraf ortaya çıktı. Kimseler “Bu kadar da olmaz” demesin! Bu işkenceler ne yeni ne de son olacak. Nasıl ki erkek egemen sistem kadının yaşam hakkını yok sayıyor, kadın katillerinin her sözünü indirim gerekçesi olarak meşrulaştırıyorsa, savaşan bir kadının varlığı da onlar için bir tehdit. Bu yüzden saldırıyorlar, bu yüzden işkenceye sarılıyorlar. Çünkü aciz, çünkü korkaklar. Çünkü yüreği bir vatan olan kadınlarımızın soluğu altında şaşkınlar. Çünkü kendileri bir damla ışığın girmeye utandığı kör karanlıklarda böyle zehirlice yaşıyorlar. 

Kadının edilgenleştirilmesini ve gerici değer yargıları üzerinden toplumun bütünün kadın katili olmasını amaçlayan devlet, polis, medya, asker; bu görüntülerle aciz “erkekliklerini” yücelttiklerini düşünedursunlar, kadınlar, her anlarını bir direniş alanına çevirmeye devam ediyorlar.

 

Önceki İçerikAnadolu Üniversitesi’nde polis ve faşistler saldırdı (yenilendi)
Sonraki İçerikBiz Ortadoğu’da kanat çırpan kelebeğin dünyada yaratacağı kasırgayı istiyoruz