Amed’de Newroz coşkusu

Amed’de yüz binlerce insanın katılması beklenen Newroz, yağan yağmura rağmen kutlanmaya başlandı

HABER MERKEZİ (21.03.2015) – Amed’de Newroz kutlamaları başladı. Yağan yağmura rağmen alana akın eden binlerce insan halay çekmeye başladı.

Bu Newroz’da “Çözüm süreci” noktasında Abdullah Öcalan’ın bir de mektubu okunacak. Belediyeye ait birçok toplu taşıma aracı insanları ücretsiz olarak Newroz Parkı’na taşıyor. Ancak yoğunluk nedeniyle insanlar yolun bir kısmını yürüyerek geçiyor.

Amed Newroz’unu izlemeye bu sene 700’ü aşkın gazeteci geldi. Etkinlik kapsamında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak’ın birer konuşma yapması, Abdullah Öcalan’ın mesajının okunmasının ardından sanatçı Suavi’nin konser vermesi bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, DTK Eş Başkanları Dicle ve Irmak, Belediye Başkanı Kışanak, HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, kanaat önderleri ve gazeteciler, etkinliğe katılmak üzere DTK il binası önünde bir araya geldi.

Yöresel kıyafet giyen Yüksekdağ, Kışanak ve Irmak’ın bulunduğu heyet, buradan parti otobüsüyle etkinliğin yapıldığı Nevroz Parkı’na geçti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktı. İlk olarak konuşan Kışanak, Kürtçe yaptığı konuşmasında halkın Newroz’unu kutlayarak, 2015 Newrozu’nun özgürlük Newroz’u olmasını diledi. Daha sonra konuşan Anlı ise, Qamışlo’dan Süleymani’ye Kobanê’den Amed’e Avrupa’dan Kandil’e herkesin Newroz’unu kutlayarak, “2015 Newroz’u Kobanê Newrozu’dur. En büyük selamlar Kobanê’ye. Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Onlar mücadelemizde yaşayacaktır” dedi. Anlı, 2016 yılında bu meydanda Öcalan’ı ağırlayacaklarını söyleyerek, bunun Kürt halkının vereceği mücadeleyle gerçekleşeceğini ifade etti.

Eş başkanların Kürtçe yaptıkları konuşmaların ardından sanatçı Rodi, sahne aldı.

Newroz Diyarbakır’da yüzbinlerce kişinin katılımıyla kutlanıyor. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından Abdullah Öcalan’ın mektubu Kürtçe olarak okundu. Pervin Buldan’ın ardından HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın mesajını Türkçe okuyor.

Öcalan’ın gönderdiği mektubun bir kısmı şöyle;

“Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır. Bu yeni dönemde, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. Böylelikle 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz. Newroz’un gerçek tarihine yaraşan da huzurunuzda böyle bir aşamayı selamlamaktır. Ve lakin ülkemiz ve halklarımız için doğru olan olgular, aynı zamanda kutsallarla dolu bölgemiz için de geçerli olmak durumundadır. Kapitalist emperyalizmin genelde son iki yüz yıllık, özelde son yüz yıllık gerçeği şudur: Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürmek! 

Bilmeliyiz ki Ortadoğu üzerindeki emellerinden vazgeçmeyen Emperyalist güçlerin yol açtığı son zorbalık IŞİD görüntüsünde ortaya çıkmıştır. Barbarlığın bile anlamını zorlayan bu örgüt, kadın çocuk demeden, Kürtler, Türkmenler, Araplar, Ezidiler, ve Asuri-Süryaniler başta olmak üzere bütün bölge halklarına ve inançlarına dönük vahşice katliamlar sergiledi.

Artık gün bu acımasız ve yıkıcı tarihi sonlandırıp gerçek geçmişimize uygun barış, kardeşlik ve demokrasiye geçiş yapma günüdür. Doğru bildiğim ve inancım gereği; çatışmacı, tüketici, yıkıcı milliyetçiliğin doğurduğu ulus devletleri demokratik siyasetle aşarak açık demokratik kimliklerle bir ortaklaşmaya geçmenin mecburiyetidir. Bunun için ulus devletleri kendi içinde demokratik siyasetle demokratik ortaklaşmanın yeni bir türünü gerçekleştirmeye ve yine ulus devletleri kendi aralarında Ortadoğu’nun demokratik ortak evini inşa etmeye çağırıyorum.

Ayrıca bugün vesilesiyle mahşeri topluluğunuzun ezici çoğunluğunu teşkil eden özgürlüğe kanat çırpan kadınları ve gençleri önümüzdeki dönemin ekonomik, sosyal, siyasal ve güvenlik alanlarında özgürlük ve eşitlik mücadelesinde en aktif bir biçimde yer almaya ve başarmaya çağırıyorum. Ayrıyeten hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen ‘Eşme ruhunu’ halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır.”

Newroz etkinliği sahneye çıkan Berfîn Mamedova, Nistihman, Koma Agiri, Suavi ve Kawa’nın ezgileriyle devam etti.

Önceki İçerikTAVRIMIZ BİR BÜTÜN PROLETERYANIN TAVRI OLMALIDIR
Sonraki İçerikNewroz ateşi Kazlıçeşme’de harlandı (Foto-haber)