Newroz ateşi Kazlıçeşme’de harlandı (Foto-haber)

21 Mart Newroz Bayramı için toplanan binlerce kişi Zeytinburnu’nda bulunan Kazlıçeşme alanına aktı. Newroz’a katılan Selahattin Demirtaş ise yaptığı konuşmada 7 Haziran’ın zafer ilanı olacağını ifade etti

İSTANBUL (22.03.2015)- Zeytinburnu’nda bulunan Kazlıçeşme alanında toplanan binlerce kişi sabahın erken saatlerinde halay ve sloganlarla kutlamalara başladı. “Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” ve “Öcalan’a özgürlük” şiarıyla düzenlenen mitingde Rojava ve Kobané’de savaşan savaşçılar selamlandı.

‘Biji berxwedane YPG/YPJ’, ‘Newroz piroz be’ sloganlarının sıkça atıldığı mitingde, alanda da Abdullah Öcalan, İbrahim Kaypakkaya, Kemal Pir, Mazlum Doğan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Zilan’ın resimleri asıldı.

‘Kawa’nın çağrısı zulme karşı isyandır’

Saat 10.30’da Abdi İpekçi Spor Salonu önünde toplanan DHF üye ve taraftarları da Newroz alanına sloganları ve pankartlarıyla rengini taşıdı. ‘Kawa’nın Çağrısı Zulme Karşı İsyandır’ yazılı pankart taşıyan DHF faaliyetçileri İbrahim Kaypakkaya’nın, Mazlum Doğan’ın, Mustafa Suphi’nin, Mahir Çayan’ın ve Deniz Gezmiş’in de resminin olduğu bir pankart daha taşıdı. Abdi İpekçi önünde Kazlıçeşme alanına flamalarıyla yürüyen DHF faaliyetçileri yürüyüş sırasında ‘Jin jiyan azadi’, ‘Önderimiz İbrahim Kaypakkaya’, ‘Kürt ulusuna özgürlük sosyalist halk savaşıyla gelecek’, ‘Kurdistan goristan ji bo faşistan’ sloganları attı.

Alana yürüyüşün sonlanmasıyla Newroz programı sinevizyon gösterimi ile başladı. Sinevizyonda Sakine Cansız, Arin Mirxan, Sibel Bulut ve İvana Hoffmann’ın da aralarında olduğu Rojava, kadın özgürlük mücadelesi ve Gezi şehitlerinin resimleri yansıtıldı. Newroz Ateşinin yakılmasıyla birlikte coşku artarak halay ve sloganlarla Öcalan’ın ve tüm siyasi tutsakların bırakılması talebi haykırıldı.

‘Geleceğe umut oluyoruz’

Rojava ve Kobane’de ölümsüzleşenlerin anısına, Newroz ateşini bugüne denk yaşamları ile harlayanlara ve halklara bugünü armağan edenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Tertip Komitesi adına Erkan Karapay kitleye selamladı. İstanbul Newroz’unun ateşini HDP İl Eş Başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu yaktı. Konuşmasına Arin Mirxan’dan Sibel Bulut’a ve Kader Ortakaya’ya kadar Rojava ve Kobane’de devrimi inşa ederken yaşamını yitiren kadınları anarak başlayan Erdem, Newroz’un direniş ruhuyla Rojava’nın direniş ruhunun birleştiğini söyledi. “Geleceğe umut oluyoruz” diye konuşan Erdem, “Yaktığımız ateş halklara umudu müjdeliyor. Kadınların barajı aşa aşa geleceğini müjdeliyor. Yeni yaşam umudunu ve geleceğini müjdeliyor” şeklinde konuştu.

Gençlik adına konuşma yapan Ruken Fırat alanda bulunan kitleyi selamladı, gençleri örgütlülüklerini büyütmeye çağırdı. Ardından sinevizyon gösterimine geçildi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın esir edilmeden önce çeşitli Newroz kutlamalarında yaptığı konuşmalar dinletilirken, kürsüden sık sık halkların ortak mücadelesinin önemine vurgu yapılan konuşmalar gerçekleştirildi. Rojava’nın özgürleşmesi mücadelesinde ölümsüzleşen Serkan Tosun, Paramaz Kızılbaş, Arin Mirxan, Sibel Bulut, Ivana Hoffmann ve Erik Scurfield ile Ashley Johnston’un isimleri “Rojava devrimi bu şehitlerin mücadelesi ve bedenleriyle inşa ediliyor” sözleriyle dillendirildi, enternasyonal mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Grup Munzur kitleyi coşturdu

Sinevizyon gösteriminin ardından sanatı ve müziği devrimci cepheden ezgileri ve marşlarıyla halkla buluşturan Grup Munzur sahne aldı. Rojava Devrimi şahsında bütün kadınları Beritanlaşmaya çağıran Grup Munzur Beritan parçasını seslendirdi. Türkü ve marşlarla kitleyi coşturan Munzur, İsyan Ateşi parçasını seslendirdikten sonra sahneden indi.

Grup Munzur’un ardından Öcalan’ın Amed Newroz’unda okunan mesajı bir kez daha Kürtçe ve Türkçe olmak üzere iki dilde okundu. Ardından MKM sanatçılarının oluşturduğu koro Türkçe, Kürçe ve İngilizce marşlar söyledi.

 

‘İstanbul Öcalan’ın mesajını sıcak yüreğiyle karşılamış’

Daha sonra konuşma yapmak üzere sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş  “Bu alanı dolduran yüzbinlerin; kadınların, gençlerin, emekçilerin, her birinizin, bütün ezilenlerin Newroz’u kutlu olsun” dedi.

Amed Newroz’unda okunan Abdullah Öcalan’ın mesajına değinen Demirtaş, “Dün tarihi Amed Newrozu’ndan sonra Sayın Öcalan’ın barış mesajı bizden önce buraya ulaşmış. İstanbul bu mesajı sıcak yüreğiyle karşılamış. Buradan bütün ezilen halklara milyonlarca yürek olarak, sömürülen, yok sayılan, zulüm altında olan ama onuruyla direnen bütün halklarına selam gönderiyoruz. Zindanlarda direnenlere, Kobanê’de direnenlere, İmralı’da Başkan Apo’ya Newroz selamı gönderiyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini eleştiren Demirtaş, “Bakmayın öyle ‘tek adam benim’ diyenlere, aldanmayın. Sen yalnız tek kalmaya devam edeceksen biz milyonlarız, sen tek başınasın. Biz kadını, erkeği, Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Ermenisi, Çerkesi ile milyonlarız, sen teksin. Giderek yalnız kalmaya devam edeceksin. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı sana mı kalacak” dedi.

‘Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye savaş isteyecek halimiz yok’

Demirtaş, 7 Haziran’da düzenlenecek genel seçimlere de değinerek, şunları ifade etti:

“Sizler ‘bu iş olur’ dediğiniz müddetçe biz size layık olacağız. Görkemli bir zaferi bütün halklara armağan edeceğiz. HDP’nin AKP diktatörlüğünü durdurma iddiası Türkiye’nin her yerinde yankı buluyor. Dün yüzlerce aydın, sanatçı neden HDP’nin yanında olunması gerektiğini ifade ettiler. Onlara selamlarımı sunuyorum. Sandıkları sizin gibi aslanlara emanet edeceğiz ki, kediler yaklaşamasın. Her sandıkta özel olarak çalışma yapmamız lazım. Bugüne kadar gitmediğimiz kim varsa, bizi yanlış anlamış ya da bizim yanlış anlattığımız ne varsa, ya da bize karşı eleştirisi olan kim varsa onlara gitmemiz, onlarla gönül köprüsü kurmamız lazım. Madem birlikte eziliyoruz, madem bizler alın terimizle üretiyoruz, madem bizler emeğimizle bu ülkeyi kalkındırıyoruz. Neden biz yönetmeyelim, diyeceksiniz. İşte HDP bütün Türkiye’ye bunun imkanını sunuyor. Gittiğiniz her yerde partimizin Türkiye’nin önünü açacak politikalarını anlatırsanız, temas ettiğiniz herkes HDP’nin yanında yer alacaktır. HDP artık vicdanın, Türkiye’de demokratik kurtuluşun sesidir. 7 Haziran’da büyük bir zaferi haklarımıza armağan edeceğiz.”

Ardından sanatçı Kawa sahne aldı. Saatlerce coşkulu bir şekilde Newroz’u kutlayan, halay çeken kitle Kawa’nın ezgileri eşliğinde halaylarını sürdürdü.

Önceki İçerikAmed’de Newroz coşkusu
Sonraki İçerikDGH’den Gençlik Konferansı değerlendirmesi