ADHK-ADKH-ADGH-DHF-Sosyalist Belediyeler heyeti Amed’de

ADHK-ADKH-ADGH-DHF ve DHF’li Sosyalist Belediyelerden oluşan heyet dün Amed’e ulaşarak önce Amed Belediye Başkanı Gülten Kışanak’la görüştü. Ardından Êzidi kamplarını ziyaret eden heyet dayanışma için yürütmüş olduğu maddi kampanyanın sonuçlarını bölgeye ulaştırdı

 AMED (06.12.2014)- IŞİD’in Şengal ve Kobanê’ye yönelik saldırılarından kaçarak Kuzey Kürdistan’a geçen halkların kamplardaki durumlarını ve ihtiyaçlarını yerinde gözlemlemek ve yürütmüş olduğu maddi kampanyanın sonuçlarını ulaştırmak üzere bölgeye giden ADHK-ADKH-ADGH-DHF temsilcileri ve Ovacık ve Mazgirt belediyesinden oluşan heyet Elazığ’da bir araya gelerek Amed’e hareket etti. İlk olarak Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesine kısa bir ziyaret gerçekleştiren heyet burada şube yönetim kuruluyla genel gelişmelere dair bir görüşme yaptı. Şube binasında bulunan İMC televizyonuyla röportaj gerçekleştirerek, burada bulunuş amaçları ve planlamalar konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu. Heyet  sonrasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile görüştü.
Buradaki görüşmede, ADHK ve DHF temsilcileri ve Ovacık belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, emperyalistlerin özellikle Ortadoğu  üzerindeki paylaşım planlamaları doğrultusunda yürüttükleri sürecin andaki bir sonucu olarak, özelde Kürt halkına ve onların Rojava’da ki kazanımlarına karşı ortaya sürülen IŞİD gerçekliğinin ve Kürt halkının Kobanê’deki muazzam direnişinin kendileri açısından anlamına vurgu yaptılar.  Tarafını ezilenlerden yana koyan bütün dinamiklerin olması gerektiği gibi kendilerini de bu sürecin dışında ya da destekçisi pozisyonunda değil, bilfiil parçası olarak gördüklerini ifade ederek, bir süredir bunu yapabildikleri ölçüde çeşitli anlamda yerine getirmeye çabaladıklarını, bundan sonraki süreçte de yereldeki örgütsel güçleriyle birlikte uzun vadeli öznesi olarak bunun devamını sağlamaya çalışacaklarını belirttiler. Kobanê ve Şengal konusu üzerine Avrupa ve Türkiye- Kuzey Kürdistan’daki kurumlarla ortak yürütülen bu kampanyanın sadece mütevazi bir maddi destek çerçevesinde ele alınmadığını, bu ziyaretle birlikte esas olarak yapılmak istenenin kendi görev ve sorumlulukları bağlamında hukuksal, sosyal, politik vb. anlamda yapılan planlamanın diğer kurumlarla ortaklaştırılmasının ayrıntılarına dair fikir alışverişinde bulunuldu.

IŞİD’in halklara uyguladığı vahşetle somutlanan gelişmelere genel olarak bakıldığında, bu durumun gerisindeki planlamaların başından beri  görünür olduğunu ifade eden Gülten Kışanak, bu savaş saldırılarının sadece Kürt halkına yönelik olarak görülmesinin eksik olduğunu belirtti. Rojava’da ortaya konan iradenin sonrasında oluşturulan halklar cephesinin bundan sonraki süreçte yaratacakları gücün sistem temsilcilerinin Ortadoğu planları açısından muhtemel tehlikeleri dolayısıyla bu kadar saldırganlaştığının görülmesinin önemli olduğunu söyledi. Mazlumların yan yana durmadıkça kazanamayacaklarını söyleyen Kışanak, “Kobanê ve Şengal bu yan yana duramayışının da bir sonucudur.” dedi. Ancak devrimci hareketin bu süreçte gösterdikleri dayanışma reflekslerinin Kürt halkı ve kendileri açısından olumlu olduğunu ifade ederek, DHF ve ADHK’nın bu süreçteki anlayış ve konumlanışlarının anlamlı olduğuna ve bundan sonraki süreçte gösterecekleri pratiklerin önemine değindi.
Görüşme sonrasında, daha önce yerel örgütlenmeler üzerinden yapılan çalışmalarla geliştirilen ilişkiler ve belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda, Diyarbakır Büyükşehir belediyesinin  de desteğiyle Amed’de geniş bir alana kurulan 3.800 kişinin kaldığı Êzidi kampını ziyaret eden heyet, Êzidilerin barınma, gıda, sağlık, psikolojik, güvenlik, eğitim gibi konularda ihtiyaç ve sorunlarına dair gözlemlerde bulundu. Kamp komitesiyle çeşitli görüşmeler gerçekleştiren heyet,  ziyaret sonrası gözlem ve planlamalarına dair ayrıntıları, yapacağı çalışmalar kapsamında kamuoyuna sunarak kampanya çalışmasını sürdürecek ve Amed’de bulunan Êzidi kampı ve Silvan’daki evlere yerleştirilen Şengal ve Kobanêlilerin ziyaretlerine devam ederek akşam saatlerinde Suruç’a geçecektir.

Önceki İçerik‘Tutsaklara yayın yasağı kalkana kadar mücadele edeceğiz’
Sonraki İçerikAKP iktidarının ekonomik planlamaları ve politikaları üzerine