“Açık beyanımızdır “suç” işlemeye devam edeceğiz”

Dersim’de 5 DHF üyesine  18 Mayıs’ a katıldıkları gerekçesiyle dava açıldı. DHF Dersim örgütlülüğü konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak “Dün nasıl ki hiç bir tereddüde kapılmadan savunduysak ve haykırdıysak Kaypakkaya’yı sahiplenmenin onur olduğunu bugün de haykırmaya devam edeceğiz. “ dedi

DERSİM(31.08.2014)-  Geçtiğimiz günlerde Pülümür’de Kaypakkaya’yı andıkları gerekçesiyle 6 kişiye ilişkin soruşturma açılmasının ardından bu kez de Dersim’de 5 DHF üyesine  18 Mayıs’ a katıldıkları gerekçesiyle dava açıldı. DHF Dersim örgütlülüğü konuyla bir açıklama yayınlayarak Kaypakkaya’yı sahiplenmenin onur olduğunu haykırmaya devam edeceğini belirtti. DHF Dersim örgütlülüğünün yayınladığı açıklamayı paylaşıyoruz:

“Dünden bugüne alışıla gelmiş olan ve artık yaşamımız bir parçası haline gelen Kaypakkaya soruşturmalarına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi.  Geçtiğimiz yıllarda DHF üye ve taraftarlarının yanı sıra aydın ve sanatçılara Kaypakkaya’yı övdükleri ve andıkları gerekçesiyle davalar açılmış ve cezalar verilmişti.  Son olarak Pülümür’de Kaypakkaya’yı andıkları gerekçesiyle 6 kişiye ilişkin soruşturma başlatılmıştı. Bu soruşturmanın hemen ardından Dersim’de 18 Mayıs’ a katıldığı gerekçesiyle 5 DHF üyesine daha dava açıldı.

Dün sadece Kaypakkaya’yı andıklarından dolayı bir çok DHF üyesi on yıllara varan hapis cezası almıştı. Bir posteri taşımak, bir slogan atmak örgüt üyeliği için yeterli kanıt olabiliyor. Kaypakkaya’yı sahiplendiğini ifade etmek onun türkülerini söylemek ”suç” sayılabiliyor. Tüm bu asılsız ve somut dayanaklardan yoksun başaltılan sistematik saldırılar tek bir şeyin göstergesi; o da hala hakim sınıflar cephesinde Kaypakkaya korkusunun ilk sıcaklığıyla devam ettiği,  onların deyimiyle ”En tehlikeli düşünce”nin bastırılması gerektiği gerçeğidir.       

DHF Dersim örgütlülüğü olarak dün ifade ettiğimiz şeyi tekrardan ifade etme gereksinimi duyuyoruz. Kaypakkaya’yı anmak sahiplenmek bizim için bir onurdur. Açılan davalar kabulümüz olmakla beraber bizler bu ”suç”u  işleyeceğimizi tekrar beyan ediyoruz. Sloganları artık daha gür atacağımızın,  türküleri daha da coşkulu söyleyeceğimizin bilinmesi gerektiğini ifade ediyoruz.  Korkunuzu ve endişenizi anlıyor ve bunu daha da büyüteceğimizi bilinmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Dün nasıl ki hiç bir tereddüde kapılmadan savunduysak ve haykırdıysak Kaypakkaya’yı sahiplenmenin onur olduğunu bugün de haykırmaya devam edeceğiz. “

Önceki İçerikEmperyalizmin Nimetleri: Kutsal Savaşlar
Sonraki İçerikDinleniyoruz, dinleniyor muşuz, dinleniyorsunuz, dinleniyorlar!