‘38 Xo Vir Ra Nékeme’

Dersim Soykırımı’nın 77. yıldönümünde Galatasaray Lisesi önünde binlerce kişi 38 Katliamını lanetleyerek taleplerini bir kez daha haykırdı

HABER MERKEZİ(04.05.2014)- 1937/38 Dersim Katliamına 4 Mayıs 1937 tarihindeki bakanlar kurulu kararı ile başlandığı için her yıl 4 Mayıs’ı Tertele Dersimi günü olarak anan Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF) bugün saat 14.00’de Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaparak bir kez daha katliamı lanetledi.

DEDEF’in çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde toplanan binlerce kişi alkışlar ve sloganlar eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirdi. ‘Dersim 38 soykırımdır. 38 xo vir ra nékeme’ yazılı Türkçe ve Zazaca pankart arkasında toplanan kitle ‘Dersim onurdur onuruna sahip çık’, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Dersim’de baraj istemiyoruz’, ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’ sloganları attı. Zazaca dövizlerin taşındığı eylemde Dersim’e özgü yöresel kıyafetleriyle kadınlar lokma ve helva dağıttı.

Dersim 38 soykırımdır

DEDEF 4 Mayıs 2014 tarihiyle taleplerinin karşılanması için imza kampanyası başlattığının duyurusunu yaparak şunları ifade etti: “Devletin idari ve siyasi uygulamalarıyla topraklarımız ve insanlarımız üzerinde dramatik mağduriyetlerin devam etmemesi, sosyal, psikolojik, kültürel ve ekonomik travmaların ortadan kaldırılması için yüzleşme yapılarak Dersim isminin tekrar ilimize verilmesini; 1934-38-94 tarihlerinde uygulanan zorunlu iskanla birlikte topraklarından koparılan tüm insanların mülkiyet hakkının tekrar iade edilmesini; evlatlık verilen insanlarımızın isimlerinin açıklanmasını; Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını; baraj ve imar uygulamalarının sona erdirilmesini ve Dersimlilerin kendilerini kimliksel ve kültürel olarak özgürce ifade etmesi önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.”

Çevik kuvvet ablukası

Yapılan duyuru ardından Taksim Meydanı’na yürüyüşe geçen kitlenin önü TOMA ve çevik kuvvet polisleri tarafından barikatlarla kesildi. Eylem komitesinin görüşmeleri sonucu Fransız Konsolosluğu önüne kadar izin verilen yürüyüşte sık sık ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atılarak devlet ve onun kolluk kuvveti çevik kuvvet polisleri protesto edildi.

Fransız Konsolosluğu önünde yapılan basın açıklamasında şu açıklamalara yer verildi: “ 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de Tedip ve Tenkil Harekatı adı altında travmatik etkileri günümüzde dahi sürmekte olan bir etnik temizleme uygulaması başlatılmıştır. Yaklaşık iki yıl süren askeri katliamlarda on binlerce Dersimli katledilmiş, çocuklar bilhassa kız çocukları başta olmak üzere subay ailelerine adeta bir ganimet olarak verilmiş, masrafsız olsun diye binlerce süngüleme yapılmıştır.”

DEDEF taleplerini açıkladı

Tayyip Erdoğan’a da çağrıda bulunan DEDEF Başkanı Rıza Cangöz gerekirse Dersim Halkından özür dileneceğini ve Dersim isminin ile geri verileceğini söylemesine rağmen somut adım atmayan Erdoğan’ın tüm bunların aksine 3. Köprüye Yavuz ismini vererek samimiyetini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı. CHP ve Kılıçdaroğlu’na da seslenen Cangöz CHP’nin ırkçı, milliyetçi politikalarını ve katliamdaki rolünü hatırlatarak partisiyle açıkça yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.

DEDEF Başkanı Rıza Cangöz’ün Dersim isminin geri verilmesi, evlatlık alınan çocukların isminin açıklanması, katliamın kabul edilerek devletin resmi özür dilemesi taleplerini ifade etmesinin ardından yürüyüş sloganlar ve türküler eşliğinde sonlandırıldı. 

Önceki İçerik“Taksim bizim, Kızılay bizim, bu sokaklar bizim!”
Sonraki İçerikKlikler arası çatışma derinleşiyor!