3. Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat Günleri sona erdi

Almanya’nın Hamburg kentinde 3. Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat Günleri gerçekleştirildi. Etkinliğe, Hüsnü Arkan, Erdoğan Şenci, Hasan Hayri Aslan, Yılmaz Odabaş gibi isimlerin yanı sıra Sancı Kültür Sanat Edebiyat Dergisi Yazı İşleri Müdürü Serkan Eker de katıldı

HAMBURG (16.11.2015) – Hamburg´da uzun yıllardır göçmenlere yönelik faaliyetlerine devam eden Migrations Zentrum, 3.Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat Günleri etkinliğini gerçekleştirdi.

Etkinliğin sunumunu Pınar Özdemir ve Fırat Denklinin yaptığı gecenin 1. gününde Mig Zentrum adına Senem Uzundağ Kaya ve A.Vahap Medik´in Almanca ve Türkçe yapılan açılış konuşmalarının ardından Nazım Hikmet belgeseli ve kısa sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.  

Moderatörlüğünü ilhan Akdeniz’in yaptığı yazar Erdoğan Şenci’nin kitaplarını ve yaşamından anılarını anlattığı söyleşi gerçekleştirildi. Ardından etkinlikte  müzisyen Angela Altmann ve Peter Schenzer sahne aldı.

Alev Balkız´ın moderatörlüğünü  yaptığı Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi Yazı İşleri Müdürü Serkan Eker ile devam etti. Sancı Yazı İşleri Müdürü ile gerçekleştirilen söyleşide Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin hangi ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıktığı, hedef kitlesini, dosya konularını ve gelecek planlamalarının konuşulduğu bunun dışında ülkedeki sanat edebiyat tartışmalarının yanı sıra sanat politika ilişkisi  ve sanatçı tavrı üzerine sohbet gerçekleştirildi.

Son olarak Eset Yılmaz`ın moderatörlüğü ile sahne alan Hüsnü Arkan ile kitapları ve müzik yaşamı üzerine kısa bir söyleşi ile birinci gün etkinliği sona erdi.

2. Gün

Sanat Edebiyat Günleri’nin 2. günü  Mig Zentrum adına Senem Uzundağ Kaya ve A.Vahap Medik´in  Almanca ve Türkçe yapılan açılış konuşmalarıyla başladı. Etkinlik Nazım Hikmet belgeseli ve kısa sinevizyon gösteriminin ardından genç müzisyen Sidal Uzundağın  piyano dinletisi ile devam etti.

Etkinlik moderatörlüğünü Devrim Balkız’ın yaptığı Yazar Hasan Hayri Aslan ile yapılan söyleşi ile devam etti. Söyleşide Hasan Hayri Aslan’ın hayatı mücadelesi, yazarın sanat edebiyat üzerine düşüncelerinin yani sıra yeni çıkan kitabı  ”Diyarbakır 5 no´lu Cehenneminde Ölümden de Öte” kitabı üzerine sohbet gerçekleştirildi. Etkinlik salonunda resim sergisi yapılan ressam Feti Aslan’ın resimleri üzerine kısa bir sunum gerçekleştirdi.

Son olarak etkinlikte sahne alan şair Yılmaz Odabaşı’nın küçük bir şiir dinletisinin ardından konuklarla karşılıklı gerçekleştirdiği samimi sıcak bir sohbetle etkinlik sona erdi.

Önceki İçerikSokaklardayız, Direniyoruz ve Yasak Tanımıyoruz!
Sonraki İçerikSokaklarda filizlenecek olan toplumsal kalkışmalara hazırlanmalıyız