Sokaklardayız, Direniyoruz ve Yasak Tanımıyoruz!

Amed halkı Silvan başta olmak üzere Kürdistan’da devletin uyguladığı katliam ve pervasız saldırganlığı bir yürüyüş gerçekleştirerek protesto etti

AMED ( 16.11.2015)- Bugün saat 14.00’te HDP ve DBP’nin çağrısıyla Park Orman’da bir araya gelen Amed Halkı Kürdistan’da yaşanan katliam ve sıkıyönetimlere karşı bir yürüyüş yaparak protesto etti.

“Sokaklardayız, Direniyoruz ve Yasak Tanımıyoruz” ile “Biji Berxwedana Xweserî” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, sık sık “Biji Berxwedana Farqînê”, “Direne Direne Kazanacağız” , “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları atıldı.

AZC Plaza Önüne gelen kitle saygı duruşu gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından kitle adına basın açıklaması okundu. Okunan basın açıklamasında “ Biz bu faşizan ve baskıcı uygulamaları kabul etmiyoruz. Sokağa çıkma yasakları hala devam etmekte. Hem Silvan halkının hem de Cizre ve Nusaybin’deki direnişi selamlıyoruz. Bizler siyasi partiler ve STK’lar olarak Kürt halkının yanındayız. Farqin daha önce de işgalci güçler tarafından onlarca defa saldırıya maruz kaldı fakat hiçbir zaman işgalci güçlere geçit vermedi.” ifadelerine yer verildi.

Daha sonra söz alan Amed HDP milletvekili Ziya Pir “Buradan Antalya G20 zirvesindeki zata sesleniyorum. Merkel’e Almanya’da kaç tane bölge ve hükümet olduğunu ve yerel yönetimlerin ne demek olduğunu sorsun eğer bizim sesimizi duymuyorsa. Türkiye’deki bütün halkların hakkıdır öz yönetim.” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikGrup Munzur’dan Cızîr direnişi için ezgi
Sonraki İçerik3. Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat Günleri sona erdi