1 Mayıs Mahallesi’nde işçi katliamı protestosu

 

1 Mayıs Mahallesi’nde Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da aralarında bulunduğu devrimci demokratik kurumlar dün akşam Mecidiyeköy’de Torun Şirketi’ne bağlı rezidans inşaatında katledilen 10 işçi için yürüyüş düzenledi

İSTANBUL (07.09.2014)- 1 Mayıs Mahallesi Festival Komitesi, dün akşam Torunlar Şirketi’ne bağlı rezidans inşaatında asansörün 32. kattan yere çakılması sonucu katledilen 10 işçi için yürüyüş düzenlendi.

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’unun da bulunduğu kitle saat 17.00’de Karakol Durağı’nda bir araya gelerek “Sermaye Asansörlerle Yükseliyor Katliamların Hesabını İşçiler Soracak” pankartıyla, Emre İnce Mollaoğlu Parkı’na yürüdü.

Yürüyüş esnasında ses aracından çekilen ajitasyonda, sermayenin emek sömürüsüne ve işçi katliamlarına karşı örgütlenerek mücadele edileceğini ifade edildi.

2 Eylül ruhuyla 10 işçinin hesabını sormaya

Kitle yürüyüş sırasında “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” , “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” , “Katil devlet hesap verecek” , “Samiyen’den Soma’ya hesap sormaya” sloganlarının yanı sıra “2 Eylül ruhuyla 10 işçinin hesabını sormaya” , “İnşaatların işçilere mezar olmasına artık son” , “10 işçinin katili AKP’nin polisi” , “Gezi’nin ruhuyla hesap sormaya” dövizlerini taşıdı.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında işçilerin iş güvenliklerinin sağlanmadan çalıştırıldığı ifade edilerek şu ifadelere yer verildi: “6 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 19.30’da Mecidiyeköy’de eski Ali Samiyen Stadının üstünde bir gökdelen yükseliyordu. Gökdelenin sahibi Aziz Torun, Türkiye’nin en zengin 78. kişisiydi.Tayyip Erdoğan’nın çocukluk arkadaşı, dolar milyarderi olmasına ramak kalmıştı. Türkiye’de sermaye inşaatlarla büyüdüğü için Torun’da gökdelen üstüne gökdelen dikiyordu.

Gökdelen inşaatında Aziz Torun değil işçiler çalışıyordu. İşçilerin en ufak servetleri yoktu. Güle oynaya değil emek parası için çalışıyorlardı. Ödenecek kredi kartı faizi, ev kredisi, öğrenim kredisi, hastane taksiti vardı. İnşaatın otoparkında rutubetti yerde kalıyorlardı.” Eylem yapılan açıklamanın ardından sloganlarla sonlandırıldı.

 

 

Önceki İçerikKatliamı protesto eden emekçilere saldırı(yenilendi)
Sonraki İçerikAnkara’da Abdullah Kalay’a özgürlük eylemi