Ankara’da Abdullah Kalay’a özgürlük eylemi

Ocak 2014 tarihinden beri hapishanede kalamayacağı yönünde üç ayrı rapor verilen hasta tutsak Abdullah Kalay için Demokratik Haklar Federasyonu(DHF) Ankara örgütlülüğü bir eylem gerçekleştirdi   

ANKARA (08.09.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu(DHF) Ankara örgütlülüğüdün Abdullah Kalay ve diğer hasta tutsakların serbest bırakılması için basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi.

Ankara Güven Park’ta Abdullah Kalay ve tüm hasta tutsaklar için yapılan basın açıklamasında Abdullah Kalay’ın Ocak 2014 tarihinden beri 3 ayrı raporla hapishanede kalamayacağı, kalp krizi riski olduğu ve kalbinin yüzde yetmişinin çalışmadığına vurgu yapılırken Adli Tıp Kurumu (ATK)’nun tavrı ve yasal süreçteki hukuksuzluğa dikkat çekildi.

“Hapishaneden çıkan her bir tabutun hesabını soracağız”

ATK’nın ideolojik yaklaşımıyla Abdullah Kalay başta olmak üzere 342 hasta tutsağın çeşitli rahatsızlıklar ile hapishane koşullarında tedavisi mümkün olmadığı halde serbest bırakılmadığına değinilerek şu ifadelere yer verildi: ”342 hasta tutsak listesinin ilk sırasında yer alan Abdullah Kalay bunlardan birisidir. Tutsakları ölüme terk eden zihniyeti, faşizmi buradan bir kez daha yargılıyoruz. Yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimi derken zaman giderek azalıyor. Hasta tutsaklar şuan dahi katledilmiş olabilir. Hapishaneden çıkan her bir tabutun hesabını soracağız. Devletin katliamcı yüzü işlevini sürdürmeye devam etikçe bizde bu alanlarda devrimci iradenin teslim alınamayacağını haykırmaya devam edeceğiz.”

Tecrit içerisinde tecrit uygulamasına kendi yasalarını bile çiğneyen devlet zihniyetine vurgu yapılan açıklamada hapishanelerde yaşanan hak gaspları ve tüm insanlık dışı uygulamalara dikkat çekildi. Eylem “Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın”, “Abdullah Kalay’a özgürlük” sloganları ve otuma eylemiyle sonlandırıldı.

 

Önceki İçerik1 Mayıs Mahallesi’nde işçi katliamı protestosu
Sonraki İçerikAntalya’da Kürtçe konuşan genç katledildi