Katliamı protesto eden emekçilere saldırı(yenilendi)

Bugün Cevahir AVM önünde toplanarak dün Torun İnşaatı’nda yaşanan işçi katliamını protesto eden aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci, demokratik, yurtsever örgütler ve sendikalara polis saldırdı

İSTANBUL (08.09.2014)- Bugün saat 14.00’te İnşaat İşçileri Sendikası’nın Torun İnşaat’ı önünde dün yaşanan katliamla ilgili basın açıklaması yapmasının ardından  KESK, DİSK, TTB, TMMOB gibi sendika ve odaların yanı sıra Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da aralarında bulunduğu devrimci demokratik kurumlar Cevahir AVM önünde bir araya gelerek buradan Torun İnşaat’a yürüdü. Torunlar İnşaatın önünde konfederasyonlar adına da bir açıklama yapıldı.

Kitleye Polis Saldırısı

İşçi katliamlarına göz yuman, patronuna toz kondurmayan devlet polisini Torunlar patronunu korumak için inşaat önüne yığdı. Yüzlerce çevik kuvvet polisi ve TOMA’lar ile protestoyu provake etmeye çalışan devlet ile kitlenin dağılmasına yakın kitleye saldırdı. Tazyikli su ve gaz bombaları ile kitleye saldıran polise, kitle taş ve sloganları ile karşılık verdi. 

İnşaat İşçilerinin Can Güvenliği Yok

Eylemin başından sonuna kadar işçilerinin yanında bulunan YDSB faaliyetçileri alanda bulunan işçiler ile görüştü. ‘Kazanın’ meydana geldiği inşaatın yanında, farklı bir inşaatta çalışan işçiler Torunlar Center’da işçilerin güvenliğinin olmadığını belirttiler. Bu ‘kaza’ ile birlikte dördüncü ‘kazanın’ gerçekleştiğini, bir ay önce 19 yaşında Erdal Polat adında bir işçinin yine aynı inşaatta yaşamını yitirdiğini, inşaatta iki kez yangın çıktığını, en son yangının 10 gün önce meydana geldiğini ifade ettiler. Torunlar İnşaatta çalışan işçiler ise, asansörlerin sürekli arızalandığını, asansörleri yapacak bir teknik servisin bulunmadığını, asansörlerin normalde herhangi bir aksilikte veya aşırı yükte otomatik olarak durması gerektiğini ancak bu sistemin takılmadığını belirttiler. İnşaatta 8 aydır çalışan bir işçi inşaatta çalıştığı süre zarfınca bir kez dahi denetlenmediğini söyledi. Alanda bulanan diğer işçiler de Torunlar Center’da denetimin yapıldığına şahit olmadıklarını ifade ettiler. İşçilerin bir araya gelip ortak tavır sergilemeleri gerektiğini, işçi ölümlerinin kader olmadığını, birkaç protesto dışında kimsenin sorunlarına gerçekten çözüm bulmadığını belirten işçiler, işçilerin ancak kendilerinin bir araya gelerek kendi sorunlarına çözüm bulabileceklerini dile getirdiler.

 Okuldan İnşaata, Hem Öğrenci Hem İşçi

 Ölen işçiler arasında, üniversite öğrencisi olan, henüz iki gündür işçilik  yapan, okul harçlığını kazanmak için çalışmak zorunda kalan 21 yaşındaki Ali Hıdır Genç de bulunuyor.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikTorun İnşaat’ın önünde katledilen işçiler için eylem
Sonraki İçerik1 Mayıs Mahallesi’nde işçi katliamı protestosu