Zindanlar kahkahalarınla yıkılacak!

Bazı yaşamlar vardır direniş tarihidir aynı zamanda direnişle yoğrulmuştur mayası direnenlerin. Xalo yoldaşımızda 61 yaşında Maoist partinin zindan direnişçisidir. 23 yıldır zindanda olan Xalo yoldaş her türlü saldırıya karşı onurlu duruşundan bir an olsun taviz vermeden tek başına kalsa dahi partiye ve halka bağlı kaldı.

 HABER MERKEZİ (23.10.2015)-Hapishanenin gür sesi, neşe kaynağı Hüseyin Dinç (Xalo) yoldaşımızı 15.10.2015 saat: 14.30 civarlarında geçirdiği kalp krizi sonucu sonsuzluğa uğurladık. Belki hiç karşılaşmadık Xalo’muzla fakat aynı slogan ve marşlarla karıştı seslerimiz birbirine. Şimdi sensiz biraz daha zorlayacağız ciğerlerimizi  yokluğun belli olmasın diye.

20 Temmuz’da Suruç’ta parçalandı yüreklerimiz, Cizre’de buzdolaplarına konuldu cansız bedenlerimiz, sokak ortasında kurşuna dizildi genç körpelerimiz, çıplak bedeniyle sokağa bırakıldı Kevser’imiz ve Ankara’da kahpece bir saldırıda yitirmişken canlarımızı ve tazeyken bütün acılarımız şimdi senide yitirmenin hüznünü yaşıyoruz. Bazı yaşamlar vardır direniş tarihidir aynı zamanda direnişle yoğrulmuştur mayası direnenlerin. Xalo yoldaşımızda 61 yaşında Maoist partinin zindan direnişçisidir. 23 yıldır zindanda olan Xalo yoldaş her türlü saldırıya karşı onurlu duruşundan bir an olsun taviz vermeden tek başına kalsa dahi partiye ve halka bağlı kaldı.

Uzun bir mücadele tarihi olan Hüseyin yoldaş Komünist mücadeleden asla kopmadı. İstanbul gece kondu direnişlerinde saldırılara karşı en önde mücadele etti. 1 Mayıs Mahallesi’nin inşasında emek harcadı. Meşakkatli olan devrim yolunda daima kararlı durdu ve bir çok görev üslendi. O 19-22 Aralık 2000 Hapishaneler katliam saldırısında Ümraniye Hapishane’si barikatlarında çarpışmaktaydı. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan Hüseyin yoldaş  bu yönüyle öne çıkmış, yoldaş ve siper yoldaşlarının sevgisini kazanmış ve herkesin Xalo’su olmuştur. Bundandır ki bütün dostlar “o’nun kahkahalarını özleyeceğiz” demektedirler. F tipi hapishaneleri süreciyle beraber bir çok hapishaneye sürgün edildi. Egemenlerin “hayata dönüş” katliamının ardından Kandıra 1 No’lu F tipi, Edirne f tipi, Kandıra T tipi, Kırıkkale f tipi ve son olarak Kandıra 2 nolu f tipi hapishanesine getirildi. Toplam 23 yıl baskılara, saldırılara karşı direnen Xalo yoldaşın yaşamı direniş içerisinde geçti. Tecrit ve tredmana Kaypakkayacı bir ruhla direndi. Halkçı, emekçi ve paylaşımcı yönü onun öne çıkan yanlarıydı. Uzun süreli açlık grevlerinde yer alan Xalo direniş içerisinde ölümsüzleşti.

Hasta tutsaklar ölüme terk ediliyor

Hüseyin Dinç uzun süredir tutsak olduğundan çeşitli rahatsızlıkları vardı. Vedrike korsokoff hastalığı, sağ el parmaklarının olmaması, daha önce kalp krizi geçirmesine rağmen üç buçuk yıldır “tek başına kalamaz” raporuna karşı tekli hücrelerde tutulmaktaydı. Üçlü hücrelerde, yanımızda kalma talebi, bizlerin bu yönlü talebimiz olmasına rağmen çabalarımız sonuçsuz kaldı. Daha önce kalp krizi geçiren, parmakları olmayan yaşamsal ihtiyaçlarını yalnız karşılayamayan Hüseyin Dinç tekli hücrelerde ölüme terk edildi. Hapishane müdürlüğüyle görüşmelerimizde Hüseyin Dinç’in durumuna dikkat çekmiş ve yanımıza verilmesi talebinde bulunmamıza hapishane müdürlüğü tarafından “bu talep için rapor gereklidir” denilerek Hüseyin yoldaş Kocaeli Devlet Hastanesi’ne sevk ettirilmiştir. Kocaeli Devlet Hastanesi 09,04.2013 tarih ve rapor numarası:2826 “Caza İnfaz Kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez” kararı verilmiştir. Bu karara rağmen Hüseyin yoldaş ölüme terk edilmiştir.

Hüseyin yoldaş 15.10.2015 saat: 14:30 civarında spor yaparken kriz geçirerek yere düşüyor. Havalandırmada ses duyan yan hücredeki arkadaş Hüseyin yoldaşı yerde görünce direk zile basıp memurları çağırıyor ve hemen kapı açılıp kalp masajı yapılıyor. Bu sırada Hüseyin yoldaşın bilincinin kapalı olduğu gözlemleniyor. Memurlar fazla bekletmemek için yoldaşı kucaklayıp revire götürüyor. Bu arada acilden doktor çağırmışlar doktorun 12-13 dakikada geldiği söylenmektedir. Revirde “45 dk boyunca kalp masajı yapılmasına” rağmen kalbi çalıştırılamamıştır. Bir süre sonra doktor hücrede kalan arkadaşın yanına giderek “kötü haberle geldiğini, o durumda hastaneye gitse de oraya varmadan vefat etmiş olurdu diye burada müdahale ettik” demiştir.

Xalo yoldaşımız her türlü tecrit ve tredman saldırılarına karşı hapishanede barikat başlarında direndi ve savaştı. Tekli hücrelerde olsa da karamsarlığa düşmeden halka ve partiye bağlı kalarak şehit düştü. Xalo yoldaşın anısı önünde saygıyla eğiliyor, mücadelemizde yaşatacağımızı belirtiyoruz.

 

                                                                                Zafer Güven – Öner Yeşil

                                                                        Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi

 

Önceki İçerikBu Öfke Dinmez!
Sonraki İçerikYargılanan DHF’ illerin davası başladı(Güncelleniyor)