Yargılanan DHF’ illerin davası başladı(Güncelleniyor)

9’u tutuklu 36 DHF’ linin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan adliyesinde görülecek. Davanın görüleceği Çağlayan adliyesi önünde bir basın açıklaması yapılarak saldırılar protesto edilerek mücadeleyi sahiplenme çağrısı yapıldı

HABER MERKEZİ (23.10.2015)- 27 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’da DHF’ ye yönelik olarak gerçekleştirilen baskınlarda onlarca insan gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalmıştı. Gözaltına alınanlardan 9 DHF üyesi tutuklanırken diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. Yargılananlar arasında gazetemiz yazı işleri müdürü serdar Kaya’da bulunmaktadır.

9’u tutuklu 36 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan adliyesinde başladı. Mahkeme başlamadan önce adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirilerek saldırılar protesto edildi. Yapılan basın açıklamasına HDP-DHF milletvekili Erdal Ataş ve HDP milletvekili Ali Kenanoğlu’da katıldı. Basın açıklamasında özetle şunlara değinildi.

‘’İktidar olduğu günden beri kendi çıkarları doğrultusunda faşist yüzünü demokrasi safsatalarıyla maskeleyen AKP iktidarı bugün maskesini bir kez daha düşürdü. Artık talanını, hırsızlığını ve katliamlarını da açıktan yürüten AKP iktidarı toplumun dinamik güçlerini de engellemek için topuyla, tüfeğiyle, zindanlarıyla saldırmaktan geri durmuyor. Suruç’ta 33 genci katleden devlet ve gerici yapılanmaları, 10 Ekim’de Ankara’da büyük bir katliam gerçekleştirerek 100’ün üzerinde insanı katletti. Katil kim diye soranlara bir kez daha haykırıyoruz; katil devletin yani AKP iktidarının ta kendisidir!

Ve her zaman olduğu gibi katliamdan sorumlu olanları değil aksine katliamı protesto edenlere saldırmayı gelenek ve politika haline getiren AKP iktidarı, demokratik hak mücadelesi yürüten devrimci, demokrat ve yurtsever kamuoyuna da saldırılarıyla, gözaltı ve tutuklamalarıyla sindirmeye ve susturmaya çalışıyor. 27 Mayıs günü Demokratik Haklar Federasyonu ve bileşenleri Demokratik Gençlik Hareketi, Demokratik Kadın Hareketi ile Halkın Günlüğü gazetesi çalışanlarına dönük ‘’MKP ‘ye operasyon’’ adı altında siyasi polisin gerçekleştirdiği ev baskınları bu saldırı ve sindirme politikalarının bir sonucudur. Ev baskınları sonucunda gözaltına alınan 9’u tutuklu yargılanmak üzere 36 yoldaşımızın hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava açılmıştır.

Yoldaşlarımızın suçu nedir?

Yoldaşlarımızın ‘’suçu’’ 15 yaşında ekmek almaya giderken devletin gözü dönmüş polisleri tarafından katledilen Berkin Elvan’ın cenazesine katılmaktır.

Yoldaşlarımızın ‘’suçu’’ AKP iktidarının resmi bayram ilan ettiği 1 Mayıs’a katılmaktır.

Yoldaşlarımızın ‘suçu’’ İşkence hanelerde katledilen komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişini protesto etmektir.

Yoldaşlarımızın ‘’suçu’’ kadın katliamlarını, doğa talanını, hırsızlığı ve yolsuzluğu protesto etmektir.

Evet, ortada bir suçlu var ancak bu suçlu saldırılara karşı meşru ve demokratik mücadele yürüten bizler değil aksine yoldaşlarımızı, bizleri uydurmaca ve hayal ürünü fezlekelerle zorla tecrit eden faşist-terörist devletin ta kendisidir!

Bizler asıl teröristlere karşı mücadelemizi zaferle taçlandırmadıkça demokratik haklar mücadelemizden ve Demokratik Haklar Federasyonu olan örgütlü gücümüzden vazgeçmeyeceğiz. Fikirlerimiz ve mücadelemiz aciz hücrelerinize sığmayacak kadar direngen ve meşrudur’’

Davanın başlaması bekleniyor. DHF’liler, aileler ve Avukatların adliye içindeki bekleyişleri sürüyor.

Dava başladı. Duruşmanın yapılacağı salonunun küçük olduğu gerekçesi ise aileler ve diğer katılımcılar salona alınmadı. Sanatçı Pınar Aydınlar’da davayı izlemek için adliye’ye geldi.

 

 

Önceki İçerikZindanlar kahkahalarınla yıkılacak!
Sonraki İçerikDHF’ lilere tahliye