Yüz binler Taksim’de – Yenilendi (Foto-haber)

DHF’nin de içerisinde yer aldığı Taksim Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla bugün Taksim Meydanı’nda toplanan yüz binlerce kişiden oluşan kitle, Taksim direnişinin coşkusunu yaşarken taleplerini haykırdı

 

HABER MERKEZİ (09.06.2012)- Taksim Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla Taksim Meydanı’nda bugün saat 16.00’da yüzbinlerin katılımıyla miting yapıldı.

Harbiye, Tarlabaşı, İstiklal Caddesi ve Gümüşsuyu’ndan yüzbinler Taksim’e kadar çoşkulu bir şekilde yürüyüş yapıldı. Yüz binler alanda hep bir ağızdan sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “İstanbul bizim, Taksim bizim”, “Diren Ankara Taksim seninle”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

DHF: Direnişi büyütelim

Miting öncesi 15.00’de Büyükparmakkapı Sokak’ta Demokratik Haklar Federasyonu’nun bulunduğu bina önünde bir araya gelen kitle, ellerinde DHF, DGH ve DKH flamalarıyla ve attıkları sloganlarla coşkulu bir şekilde İstiklal Cad. üzerinden Taksim Meydanı’na yürüdü. “Ağa patron devletini yıkacağız halk iktidarı kuracağız”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Her yer Taksim her yer direniş”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganlarını atarak yürüyen DHF üye ve taraftarları coşkusuyla dikkat çekti.

Direnişin ülke geneline yayılarak büyüdü

Taksimle Dayanışma Platformu tarafından örgütlenen mitingde ilk olarak Bandista grubu sahneye çıkarak yüz binlerle ezgilerini kitleyle paylaştı.

Bandista’nın ardından polis saldırısında yaşamını yitiren Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Taksim Dayanışma Platformu adına açıklamanın okunmasına geçildi. Açıklamada Taksim direnişinin ülke geneline ve semtlere yayıldığı ifade edilerek direnişi devam ettiren kitleler selamlandı. Taksim Gezi Parkı’na yapılan polis saldırılarının ardından yüz binlerce kişiden oluşan kitlenin alanı kazandığı ifade edildi. Taksim direnişinin ülke geneline yayıldığı belirtilerek direnişin sürdüğü her alanda mücadelenin sürdürüleceği vurgusuyla devam etti.

AKP’nin de artık her şeyin farkında olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Bizim için ‘üç beş çapulcu’ deseler de milyonlar olduğumuzun farkında. Yüzde 50’ye karşı yüzde 50 dese de, yaşananların AKP’li olmayanlarla AKP’liler arasında olmadığının farkında. Bizi marjinaller, illegaller diye karalamaya çalışsa da haklılığımızdan şüphe duyulamayacağının farkında. Kamusal bir alan olarak parkına ve meydanına sahip çıkanların, daha özgür bir ülke talep edenlerin vandalizmle, yıkıcılıkla, çapulculukla suçlanması hiç kimse için inandırıcı değil. ABD emperyalizmi ile kol kola olan bir hükümetin ‘faiz lobisine’ kahramanlık taslaması ise komediden ibarettir. ‘Muhatap yok’ diye bizi yok saymaya çalışsa da, muhatabın meydanlarda olduğunun, milyonlar olduğunun herkes farkında.”

Taksimle Dayanışma Platformu Başbakan Erdoğan ve devlet yetkililerine çağrı yaparak Taksim Gezi Parkı’nda direnişini sürdüren kitlenin talepleri şöyle sıralandı:

Gezi Parkı park olarak kalsın, Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmasın; projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklama yapılsın

Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimler durdurulsun

Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce insanın yaralanmasına ve ölümlere neden olan sorumlular (başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere) görevden alınsın

Gaz bombası ve biber gazının kullanımı yasaklansın

Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlar derhal serbest bırakılsın ve haklarında hiçbir soruşturma açılmasın.

Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlar ve kamusal alanlarda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilsin, ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılsın.

Yapılan konuşmada Taksim alanını direnerek kazanan kitlenin taleplerinin karşılanması çağrısı yapıldı. Ardından sahneye çıkan Kardeş Türküler ezgilerini kitleyle paylaştı.

Önceki İçerikAdana’da gözaltı terörüne tepki
Sonraki İçerikPolis Taksim’e saldırdı