YPG güçleri IŞİD’e karşı savaşıyor

Şengal Dağı’na ulaşan YPG savaşçıları on binlerce kişiyi Batı Kürdistan’a geçirmeye çalışırken IŞİD’e karşı mücadelesini de sürdürüyor. Dün de PKK Yürütme Komitesi Üyesi ve Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan, Şengal’e gideceklerini belirterek Kürt halkının mücadelesinin yanında olacaklarını kaydetti

HABER MERKEZİ (05.08.2014)- Demokratik Alevi Federasyonu, Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği, IŞİD çetelerinin Şengal’e yönelik saldırılarını kınayan bir açıklama yayınladı.

‘Bütün Kürtler en üst düzeyde harekete geçmelidir’

Açıklamada şu ifadelerle başladı: “Dünden bu yana IŞİD denen insanlık düşmanı katil çetelerin, Ezidi Kürtlerin inanç merkezi, kutsal mabetler, tarihi Kürt kültürünün eserleri olan Laleş ve önemli yerleşim bölgesi olan Şengal’e saldırması, buranın işgali, halka katliam uygulaması, bütün Kürtler için en üst düzeyde harekete geçmeyi gerektirmektedir”

‘Şengal yalnızca Kürtler için değil Aleviler için de kırmızı çizgidir’

Şengal’in sadece Ezidiler için değil, Aleviler için de kırmızı çizgi ve hassasiyet sınırı olduğu belirtilen açıklamada, Şengal’in savunulmasında sorumluluk almayan Kürt Federe yönetimi de eleştirildi.

“Katliam altında bulunan Şengal’in IŞİD katillerinden temizlenmesi için tüm imkanlarımızı seferber edelim” çağrısının yapıldığı açıklamada, “Ezidi halkımız bilmelidir ki, özgürlük mücadelesinin bizlere kazandırdığı kimliksel bilinç ve birlik sorumluluğu sayesinde, Şengal ve Laleş en az Ezidiler kadar bizim de kutsalımızdır” denildi.

HPF ve YJA gerillaları Şengal’e hareket etti

PKK Yürütme Komitesi Üyesi ve Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan, dün yaptığı açıklamada HPG gerillaları olarak Şengal’e müdahale edeceklerini belirterek “Gerilla orada kalacaktır” demişti. Bu açıklamanın ardından onlarca HPG ve YJA STAR gerillasının Şengal’e gitmek üzere, Medya Savunma Alanları’ndan yola çıktığı kaydedildi. Yola çıkan gerillaların, Kürdistan’ın hangi parçasında olursa olsun Kürt halkının değerlerini ve kazanımlarını korumak için hazır olduğu ifade edildi.

IŞİD Şengal’in köylerinde katliamlarına devam ediyor

Bu arada, Şengal merkezi ve köylerinde IŞİD’in vahşi katliamlar yaptığı haberleri alınıyor. Vahşetin tüm boyutları henüz ortaya çıkmadığı Şengal sokaklarında onlarca Ezidi’nin katledildiği bildiriliyor.

Şengal Dağı’nda da insanlık trajedisi yaşanıyor. IŞİD’in işgalinin ardından Şengal Dağı’na sığınan binlerce kişi, açlık ve sussuzluk çekiyor. IŞİD çetelerinin saldırılarından korunmak için Şengal dağına sığınan Êzidilerin, yaşam mücadelesi devam ediyor. 3 gündür aşırı sıcaklar altında susuz ve yiyeceksiz kalan Êzidilerden 6 çocuk hayatını kaybetti.

YPG savaşçıları halkı katliamdan korumak için çember oluşturdu

YPG savaşçıları, katliam tehdidi altındaki halkın korunması ve IŞİD’in ilerleyişinin durdurularak püskürtülmesi için dün Şengal Dağı’na ulaşırken, dağların etrafında çember oluşturarak çetelerin çıkışını engelledi. YPG güçleri, gece saatlerinde dağa çıkmaya çalışan bir grup IŞİD üyesine karşı eylem düzenledi. Öte yandan güvenli bir koridor oluşturan YPG savaşçıları, binlerce kişinin Batı Kürdistan’a geçişini sağlamaya çalışıyor. YPG savaşçılarının şehirdeki operasyonları devam ederken Ezidi gençlerin de silahlanarak YPG savaşçılarıyla çatışmalara katıldığı bildirildi.

IŞİD halkı kaçırarak katlediyor

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre IŞİD çetelerinin en az 11 kadını rehin aldığı Şengal’de, çok sayıda kişinin de kaçırıldığı ve şehirdeki polis merkezinde çoğu yaşlı olan erkeklerin rehin tutulduğu kaydedildi. IŞİD çetelerinin rehin aldığı ve sayıları netleştirilemeyen bir grup kadını da 4 arabayla Şengal’e 35 kilometre uzaklıktaki Bagac Köyü’ne götürdüğü bildirildi. Çetelerin şehirde tutulan rehinelerin bir kısmına katlettiği haberleri alınıyor.

Rabia şehri YPG kontrolüne geçti

Öte yandan, Batı Kürdistan’la sınırı olan Irak’ın Rabia şehrinde yaşanan iki günlük şiddetli çatışmalardan sonra şehrin kontrolü YPG savaşçılarına geçti.

IŞİD’in Rabia şehrini işgalinin ardından başlayan çatışmalar, bu sabah saat 07.30’de daha da  şiddetlendi. YPG savaşçılarının direnişi sonucu, IŞİD çetelerini kırılırken, mevzilerin susturulduğu kaydediliyor. Son iki günden bu yana süren çatışmalarda 200’den fazla IŞİD üyesinin öldürüldüğü ve çok sayıda IŞİD üyesinin ise yaralandığı belirtiliyor. Kent şu anda YPG’nin kontrolünde bulunuyor. 

Önceki İçerikErmeni Soykırımı üzerine film yapan Fatih Akın’a ırkçı tehdit!
Sonraki İçerikİsrail ordusu Gazze’den çekildi