İsrail ordusu Gazze’den çekildi

Haftalardır Gazze’ye yönelik sürdürdüğü hava saldırıları sonucu 2 bine yakın Filistinliyi katleden İsrail ordusu, Gazze’den çekilirken ‘savunma’ için ordu birliklerinin hazır bekletileceğini duyurdu

HABER MERKEZİ (05.08.2014)- Yaklaşık bir aydır Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırılarıyla 2 binin üzerinde Filistinliyi katleden İsrail ordusu, Gazze’den çekildiğini duyurdu.

İsrail ordusu, kara birliklerinin tamamının Gazze’den çekildiğini ancak ordu birliklerinin Gazze sınırında ‘savunma pozisyonu’nda bekleyeceğini kaydetti. İsrail’in açıklaması, Mısır’da yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından üzerinde anlaşmaya varılan 72 saatlik ateşkes kararının ardından geldi. Hamas ve İsrail’in kabul ettiği ateşkesin ardından Mısır, tarafları kapsamlı ateşkes görüşmeleri için Kahire’ye çağırdı.

İsrail Siyonizminin saldırılarında 2 bine yakın Filistinli katledildi

İsrail Gazze’den çekilirken geride ise 2 bine yakın ölü, 10 bine yakın yaralı ve enkaza dönmüş şehirler bıraktı. İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de bulunan 30 bin 960 evin yıkılmasının yanı sıra, çok sayıda hastane, cami ve okul da yıkılan yerler arasındaydı.

İsrail Siyonizmi, saldırıların başlamasından bu yana Gazze’de 13 hastane, 175 okul ve 162 camiyi hedef alırken, vurulan camilerden 72’si tamamen yıkıldı.

İsrail uçakları Gazze’de uçuşa devam ediyor

İsrail ateşkesin başlamasına kadar Gazze’ye saldırılarını sürdürürken, Gazze’den İsrail’e roket atışları da ateşkes başlayıncaya kadar devam etti. Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları İsrail’in Aşdot, Bir Seba, Kiryat Melahi’ye roketler fırlattı.

Gazze’de şu saatlerde ise sessizliğin hakim olduğu kaydedildi. İsrail uçaklarının, bombalama yapmadan Gazze üzerinde uçuşlarını sürdürdüğü bildirildi.

İsrail Filistin halkını hedef alıyor

Pazartesi günü akşam saatlerinde İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki ‘bilinen tüm tünelleri’ imha ettiğini iddia ederken, ‘bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev’ olduğunu duyurmuştu. Almoz şu ifadelerle İsrail’in açıklamasını duyurmuştu: “Gazze’de daha önce tespit ettiğimiz tüm tünelleri imha ettik ancak bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev var.”  

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu haftasonu yaptığı açıklamada, ordunun Gazze’deki tünelleri imha ettikten sonra da saldırılarına ‘gerektiği takdirde’ sürdüreceğini kaydetmişti. 

 

Önceki İçerikYPG güçleri IŞİD’e karşı savaşıyor
Sonraki İçerikYPG, HPG ve Şengal Direniş Birlikleri IŞİD’e karşı mücadeleyi büyütüyor