YDSB’den faşizmin baskı ve itibarsızlaştırma politikalarına karşı açıklama

YDSB bir açıklama yayınlayarak özellikle eğitim alanında ki faşist baskı politikalarına dikkat çekti ve tüm işçi, emekçileri mücadeleye çağırdı

HABER MERKEZİ (04.04.2015) – Yeni Demokratik Sendikal Birlik (YDSB) ‘Faşizmin baskı ve itibarsızlaştırma politikalarına geçit vermeyeceğiz!’ başlıklı bir açıklama yayınladı.

“Eğitim-Sen’li bir öğretmen olan Halil Serkan Öz, faşizmin tek tipleştirmesine karşılık sendikasının serbest kıyafet için başlatmış olduğu ve uzun süredir devam eden eyleme destek vermiş ve tek tip kıyafet giymemiştir.” denilen açıklamada YDSB, tüm üye ve taraftarlarını hak arama mücadelesine daha aktif katılmaya ve YDSB bünyesinde örgütlü mücadele etmeye çağırdı.

Yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle;

Ülkemiz eğitimi tarihsel süreç içerisinde sürekli olarak faşist baskılar ile karşı karşıya kalmıştır. Eğitim emekçileri ise faşizmin her dönem bu baskılarının birinci dereceden muhatapları olmuştur. Kamu emekçilerinin mücadelesini soruşturma, sürgün, her gün artan faşist baskılarla sindirmeye çalışan faşizmin temsilcileri, devrimci-demokrat eğitim emekçilerinin kararlı duruşu karşısında bu faşist baskı ve uygulamalarını daha da artırmış durumdalar.

Son dönemde yürürlüğe koydukları 4+4+4 faşist-gerici eğitim düzenine karşı başta Eğitim-Sen’li eğitim emekçileri olmak üzere, eğitim emekçilerinin kararlı duruşu karşısında istedikleri gibi hareket edemeyenler, onları itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.

Aynı zihniyet üniversitelerde akademisyenlerin seçimini tanımayarak, üniversitelerde faşist politikaları yürürlüğe koyacak, bilim üretmesi gereken, topluma bilimsel katkılar sunması gereken üniversitelere polisle-istihbaratla ortak çalışarak gericileştirmenin aracı haline getirecek rektörleri(!) atamaktadır. Bilimsel kaygısı olmayan, varlık nedeni sadece egemenlere hizmet etmek olan bu sözde bilim insanları(!) yönetime geldiklerinde yaptıkları ilk icraatları işçi sınıfı ve emekçi kitlelerin yanında yer alan devrimci-demokrat öğrencilere soruşturma açmak ve okullarından uzaklaştırmak olmaktadır.

Yalova’da eğitim emekçisi olan Halil Serkan Öz de faşizmin baskı ve tehditleri altında çalışan bir eğitim emekçisiydi. Eğitim-Sen’li bir öğretmen olan Halil Serkan Öz, faşizmin tek tipleştirmesine karşılık sendikasının serbest kıyafet için başlatmış olduğu ve uzun süredir devam eden eyleme destek vermiş ve tek tip kıyafet giymemiştir. Yalova valisi Selim Cebiroğlu, Halil Serkan Öz’ün görev yaptığı okula gelmiş, ders esnasında öğrencileri karşısında Halil Serkan Öz’e hakaretler etmiş ve dersten zorla çıkartmıştır. Valinin faşizan tavrı okul idaresine de yönelmiş, vali okul idaresi ve eğitim emekçilerine hakaret etmeye devam etmiştir.

Onurlu bir eğitim emekçisi olarak yaşamını sürdüren Halil Serkan Öz bu olumsuzlukların etkisiyle ,Yalova’da düzenlenen öğretmene saygı yürüyüşü esnasında 03.04.2015 tarihinde kalp krizi geçirerek vefat etmiştir. Kuşku götürmez bir gerçek var ki Halil Serkan öğretmenimizin vefatının nedeni faşist-gerici eğitim sistemi ve onun temsilcileridir.

Aydınlık ve Adil Bir Geleceğin Kurulmasında Kamu Emekçileri Fiili-Meşru ve Birleşik Mücadelenin Parçası Olmalıdır

İşçi sınıfı ve emekçi halk kitlelerine yönelik kapitalizmin ekonomik ve sosyal saldırıları her geçen artmaktadır. Ülkemizde kamusal alanda kadrolaşma, gericileştirme, devrimci-demokrat kamu emekçileri üzerindeki baskılar artarak devam etmektedir. Ülke genelinde artan faşizan baskı ve uygulamalara karşı işçi sınıfı ve emekçi kitlelerin fiili-birleşik bir mücadele hattı oluşturmaları ertelenemez bir görevdir. Bu nedenle artan bu baskılara karşı işçiler-kamu emekçileri-hizmet sektöründe çalışan emekçiler ve gençlik ortak mücadele hattında bir araya gelmelidir.

YDSB olarak işçi sınıfı ve emekçi halk kitleleri üzerindeki faşist baskı yasalarına boyun eğmeyeceğimizi, fiili meşru mücadele temelinde emek alanında daha aktif görevler üstleneceğimizi ilan ediyoruz. Emek hareketindeki bürokratik, dar-grupçu anlayışlara karşı,  YDSB sosyalist bir temelden hareket ederek tüm üye ve taraftarlarını, sendikal mücadele başta olmak üzere, işçi sınıfı ve emekçi halk kitlelerinin hak arama mücadelesine daha aktif katılmaya ve YDSB bünyesinde örgütlü mücadele etmeye çağırıyor.

YDSB olarak vefat eden Halil Serkan Öz öğretmenimizin davasının takipçisi olacağız. YDSB’li emekçiler işçi sınıfı ve emekçilerin zafere giden yolunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.”

Önceki İçerikBir devrim tartışması; Rojava
Sonraki İçerikGedik’e adalet yok!