Üniversitelerde faşist saldırılar artıyor

Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olayları protesto etmek için Fen Fakültesi önünde basın açıklaması yapan yurtsever öğrencilere Hizbullahçı öğrenciler saldırırken, Hizbullahçıların saldırısını seyreden polis çok sayıda yurtsever öğrenciyi gözaltına aldı. Dicle Üniversitesi’nde yapılan saldırılar çok sayıda üniversitede yapılan eylemlerle protesto edilirken İstanbul Üniversitesi ve 19 Mayıs Üniversitesi’nde yeni provokasyonlar devredeydi

HABER MERKEZİ (12.04. 2013)- Dicle Üniversitesi’nde Hizbullahçıların yurtsever öğrencilere saldırmasıyla başlayan gerginlik sürüyor.  

Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olayları protesto etmek için Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapan yurtsever öğrencilere, Hizbullahçı öğrenciler saldırdı. Saldırının ardından üniversitede olayları tırmandıran polis, fakülte önünde bekleyen öğrencilere gaz bombalarıyla saldırdı.

Saldırının ardından üniversiteye gelen DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt öğrencilerle görüştü. Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Tuğluk, yaşanan saldırının provokasyon olduğunu belirterek “Bu provokasyonun sorumlusu Dicle Üniversitesi rektörü ve Diyarbakır polisidir” dedi.

Rektör ve polis işbirliğiyle gerilim tırmandırılıyor

Açıklamanın ardından sloganlarla Fen Fakültesi’ne giren öğrencilerin ardından fakülteye giren çevik kuvvet polisleri ile sivil polisler çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltılara tepki gösteren DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile polis arasında gerginlik yaşanırken, polis Tuğluk ile Zümrüt’ü darp etti.

Kampüs içerisinde dolaşarak yurtsever öğrencileri gözaltına alan polis, Hizbullahçılara hiçbir müdahalede bulunmayarak olayla ilgili tavrını açıkça gösterdi.  Fakülte içerisindeki araçları durduran polis, araç içerisinde bulunan öğrencilerle, kampüste dolaşan öğrencileri gözaltına aldı. Gözaltıları öğrenen BDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Ayla Akat Ata ve HDK’den bir heyet kampüse gelirken polis kitlenin üniversiteye yaklaşmasına izin vermedi. BDP Milletvekilleri öğrencilerle görüşerek taleplerini dinledi. Belediye otobüsleriyle üniversiteden ayrılan öğrenciler, BDP İl Binası’na gitti. Binada toplanan öğrenciler bir süre sonra dağıldı. 

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı açıklamayla yaşanan olaylar nedeniyle 10-13 Nisan 2013 tarihleri arasında eğitim ve öğretime ara verildiğini belirtti.   

Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olaylar 10 Nisan’da ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi yapılan eylemlerle protesto edildi.

İstanbul Üniversitesi’nde provokasyon

11 Nisan günü İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde, devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler, Dicle Üniversitesi ile ODTÜ’de yaşanan olayları protesto etmek için üniversite öğrencilerinin direnişine vurgu yapan “Dicle’den ODTÜ’ye selamlar” yazılı afiş astı. Müslüman Gençlik üyesi bir grup öğrenci afişleri yırtmaya çalışırken tartışma yaşandı.  Taş ve sopaların kullanıldığı çatışmada olaylar kısa sürede büyüdü. Kampüse gelen çevik kuvvet polisi iki grup arasına barikat kurarak Müslüman Gençlik üyesi öğrencileri gözaltına aldı.

Saldırıyı öğrenen çok sayıda devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenci İstanbul Üniversitesi önüne geldi. Ancak polis ve Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) öğrencilerin üniversiteye girişine izin vermedi. Kampüste bulunan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler dışarıya bırakılmazken, polis TOMA’lar ve çevik kuvvet polisiyle üniversite önüne yığınak yaptı. Kampüs içerisinde de çok sayıda sivil polisin bulunduğu öğrenildi.

Üniversitede devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilere gaz bombalarıyla saldıran polise öğrenciler “Polis defol üniversiteler bizimdir” sloganlarıyla karşılık verirken, üniversite içerisinde yoğun gaz bulutu oluştu. ÖGB ve polis saldırısında çok sayıda öğrenci yaralandı. Öğretim görevlilerinin olaya müdahalesi sonucu polis kampüsten çıktı. Öğrencilerle polisin bekleyişi uzun süre devam etti. Akşam saatlerinde üniversiteden toplu çıkış yapan öğrenciler, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Polis defol üniversiteler bizimdir”, “Direne direne kazanacağız”, “Dicle’den ODTÜ’ye direnişe bin selam” sloganlarını attı. 

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde 40 öğrenci gözaltına alındı

11 Nisan günü kampüs içerisinde faşistlerin açtığı standın kaldırılmasını isteyen üniversite öğrencilerine polis saldırdı. Polisin gaz bombaları ve tazyikli su kullanarak saldırı sonrası kampüse giren polis, 40’dan fazla öğrenciyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan üniversite öğrencilerinin Adli Tıp’tan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne getirilmesi sırasında kapıda bekleyen öğrencilerin üzerine polis otobüsü sürüldü. İki öğrencinin yaralandığı bu olayda, yaralanan öğrencilerden birinin ayağının üzerinden otobüsün lastiği geçti. Öğrenciler yapılan saldırıyla ilgili 12 Nisan’da basın açıklaması yapacaklarını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikEmek Sineması’na yürüyen kitleye polis saldırısı
Sonraki İçerikÖcalan’ın Newroz’da yaptığı çağrısı üzerine!