Tutsakların haber alma hakkı engellenemez

Aralarında gazetemizin de bulunduğu devrimci basın emekçileri, bugün Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaparak tutsakların haber alma hakkının gasp edilmesini protesto etti. Açıklamanın ardından tutsaklara toplu olarak gazete gönderildi

İSTANBUL (01.12.2014)- Faşist T.C devletinin devrimci-komünist tutsaklara ve devrimci basına yönelik baskıları günbegün artmaktadır. Bunun son örneği devrimci basının gönderdiği gazete, dergi ve kitapların tutsaklara verilmeyerek haber alma hakkının gasp edilmesidir.

Tutsaklara uygulanan tecride ve sansüre karşı Atılım, Barikat, Devrimci Duruş, Demokratik Modernite, Halkın Günlüğü, Kaldıraç, Kızıl Bayrak, Meydan, Mücadele Birliği, Özgür Gelecek, Özgür Halk, Siyaset, Türkiye Gerçeği ve Yarın gazetelerinden devrimci basın emekçileri, bugün saat 13.30’da Galatasaray Lisesi önünde “Basına Sansür Tutsaklara Tecrit Tutsaklara Yayın Yasağına Son” pankartı arkasında bir araya geldi.

Yapılan basın açıklamasında, AKP iktidarının, Gezi Ayaklanması, yolsuzluk ve Kobanê’ye destek eylemlerini gerekçe göstererek, yeni “güvenlik paketi” adı altında halkın meşru demokratik mücadelesini bastırma çabası içerisinde olduğu ifade edildi.

‘Devrimci basın milyonların sesi olmaya devam edecek’

Hiçbir yasal dayanağı olmadan emir düzeyinde olan bir yazıyla hapishanelerde yayın yasağının devreye konulduğunun belirtildiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 10 Kasım 2014 tarihli 172740 sayılı emirle hapishanelerde posta yolu ya da ziyaretçi eliyle doğrudan gönderilen tüm yayınların tutsaklara ulaşması yasaklandı.

Yayınlara ilişkin Adalet Bakanlığı’nın kendi mahkemelerince verilen herhangi bir yasaklama, toplatma vb. kararı olmadan ve aynı zamanda hapishanelerde önce ‘Okuma Kurulu’na giden yayınların yeniden bir denetime tabi tutulmasına karşın, sadece ücretli veya ücretsiz olmasına bakılarak verilen yasak, hukuksuzluktan, keyfilikten başka ne olabilir?

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü sadece bir emirle, devrimci ve sosyalist tutsakların yayınlara ulaşım hakkını engellemiştir. Yayınlarımız, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün sadece bir emriyle ‘örgütsel bağlantı aracı’ ilan edilmiştir. Siyasi tutsakların haber alma hakkı, okuma ve yazılarını yayınlama hakkı engellenmiştir. Bu da yetmezmiş aileler ve ziyaretçiler, ‘Örgütsel bağ sağlayan’ kişiler olarak tanımlanmıştır. Yayın verilmeyen tutsaklar, siyasi kimlikleri nedeniyle hapishanelerde tutulmaktadır. Düşünceleri ve siyasi faaliyetleri nedeniyle tutsak edilmişlerdir. Halk düşmanı, özgürlük düşmanı, zengin dostu,  şatafat düşkünü AKP’nin toplumu tek tipleştirme, biat ettirme politikalarına karşı çıkmış, mücadele etmiş, eşitlik, özgürlük ve adalet davasının safında yer almışlardır.”

Basın açıklanmasının ardından devrimci basın emekçileri Galatasaray Postanesi’nden toplu olarak tutsaklara gazete gönderdi.

Kitle sık sık “Özgür basın engellenemez” , “İçerde dışarda hücreleri parçala” , “Tecriti sansürü dayanışma kıracak” sloganları atıldı.

 

Önceki İçerikDKH ‘kadın ve savaş’ konulu panel düzenledi
Sonraki İçerikDKH İzmir örgütlülüğü “Kadın ve Savaş” başlıklı panel düzenledi