THY yönetiminden grev karşısında geri adım

Hava-İş Sendikası’nın, THY’deki grevinde üçüncü günü geride kaldı. THY yönetimi grevin birinci günü  “Grev başarısız oldu” mesajlarına burjuva feodal basında geniş yer verirken, üçüncü gün işçileri görüşmeye çağırmak zorunda kaldı  

HABER MERKEZİ (18.05.2013)- Hava-İş Sendikası’nın 15 Mayıs’ta başlattığı grevin ilk gününde grevin başarısız olduğu yönünde burjuva feodal basında yayınlar yaptıran THY yönetimi, direniş karşısında aczini gösterip geri adım atarak işçileri görüşmeye çağırmak zorunda kaldı.

THY Yönetimi Hava-İş’i 22 Mayıs’a kadar, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamaya çağırdı. 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki haklardan ve koşullardan geriye gidiş olmayacağını belirten THY Yönetimi, uygun bir ücret artışı yapmayı kararlaştırdığını açıkladı.

THY, grevin ilk gününde “16 bin kişiden 500’ü grevde”, “Grev uçuşları etkilemedi” gibi söylemlerle grevi etkisizmiş gibi göstermeye çalışırken bu söylemin gerçekliği yansıtmadığı kısa bir süre sonra ortaya çıktı.

Hava-İş Sendikası, THY işvereninin önce basın yoluyla, sonra sendikanın çağrılarını görmediğini belirterek son olarak yaptığı açıklamada toplu sözleşme imzalamama çağrısı yaptı. Hava-İş Sendikası, THY’nin çağrısının ‘görüşmelerin yeniden başlatılması’ çağrısı olmadığını aksine THY’nin işçileri ve sendikayı görmezden gelen tavrının devam ettiğini açıkladı.

THY yönetimi toplu iş sözleşmesiz ve sendikasız bir ortam yaratmak istiyor

Hava-İş yaptığı açıklamada THY’nin, işçilere ve sendikaya saygı duymayan tavrının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.  “23 Dönem Toplu İş Sözleşmesi yasal olarak yürürlükteyken bile onlarca ihlalde bulunan işverenin, grev sürerken tüm hakları aynen uygulayacağı sözüne inanmak ve güvenmenin yorumunu sorunları bizzat yaşayan siz çalışanlara bırakıyoruz” ifadelerini kullanan Hava-İş, THY yönetiminin esas hedefinin toplu iş sözleşmesiz ve sendikasız bir THY yaratmak olduğunu vurguladı.

Hava-İş Sendikası, THY’yi karşılıklı saygıyı zedelemeden, uyuşmazlık maddelerinin kaldığı yerden ve grevin sonuçlandırılmasını sağlayacak şekilde müzakereye hazır olduklarını açıkladı.

 

Önceki İçerikİbrahim Kaypakkaya Sarıgazi’de anıldı
Sonraki İçerikDHF: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yaşıyor/yaşayacak