‘Tecride karşı mücadeleyi sürdürüyoruz’

Aralarında gazetemizin de olduğu sosyalist basın emekçileri, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün yazılı emriyle hapishanedeki tutsaklara posta ya da ziyaretçi yoluyla gönderilen süreli yayın yasağına karşı Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi önünde eylem düzenledi

İSTANBUL (12.12.2014)- Faşist T.C. devletinin baskıları her geçen gün artarken, bugün de keyfi bir şekilde tutsaklar üzerinden estirilen tecrit politikası durmak bilmiyor. Önce 19 Aralık Katliamı’yla devrimci ve komünist tutsaklar katledilirken, tutsaklar F Tipi hapishanelerin açılmasıyla birlikte hücrelerin kameralarla gözetlenmesinden iletişim yasaklarına ve hücre ‘cezalarına’ kadar çeşitli baskılarla sindirilmeye çalışıldı. Tutsaklara uygulanan tecridi daha da derinleştirmek için bu kez de süreli yayınlara yasak getirildi. 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 10 Kasım 2014 tarihli 172740 sayılı numaralı emriyle hapishanelere süreli yayınların posta yoluyla ya da ziyaretçiler tarafından getirilmesine yasak getirilmişti.

‘19 Aralık direnişi ruhuyla direneceğiz’

Aralarında gazetemizin de olduğu sosyalist basın emekçileri, bugün saat 12.30’da Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi önünde, “Basına Sansür Tutsaklara Tecrit Yayın Yasağına Son” pankartı açarak tutsaklara uygulanan yasağı protesto etti.

Yapılan basın açıklamasında, 19-22 Aralık Direnişinin yıl dönümünün arifesinde olunduğu, bu direnişin hakim sınıflara neyi hatırlatıyorsa bugün de imha politikalarına karşı aynı şekilde direnişle karşılık verileceği ifade edilerek şu ifadelere yer verildi: “Bakırköy, Kırıkkale, Tekirdağ, Kandıra ve Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi olmak üzere birçok hapishane yönetimiyle yapılan görüşmeler sonucunda, yayınların içeriye tekrar alınabileceği söylendi.

Tüm bu gelişmeler hem tutsakların hem de bizlerin verdiği mücadeleyle mümkün olmuştur. Ancak şunu da biliyoruz ki, söz konusu zihniyet ve bunun  somutlandığı 10 Kasım 2014 tarihli emir geri çekilmemiştir. O yüzden bir gözümüz hala burada, Adalet Bakanlığı ve hapishanelerdeki uygulamalar üzerindedir.

Devrimcileri bedenen tutsak eden devlet bu yasayla düşünceleri kuşatmaya  çalışsa da bugün içeride ve dışarıdaki direnişlerle devletin bu kuşatma saldırısı parçalanmaktadır.”

‘İçeride dışarıda hücreleri parçala’

Eylem sırasında kitle “Devrimci tutsaklar yalnız değildir” , “İçeride dışarıda hücreleri parçala” , “Baskılar bizi yıldıramaz” , “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını attı. 

Eylemi Atılım, Barikat, Demokratik Modernite, Halkın Günlüğü, Halkın Sesi, Kaldıraç, Kızıl Bayrak, Meydan, Mücadele Birliği, Özgür Gelecek, Özgür Halk, Proleter Devrimci Duruş, Siyaset, Türkiye Gerçeği ve Yarın gazeteleri düzenledi.

 

Önceki İçerikMKP’den faşist Türk devletinin katliamlarına ilişkin açıklama
Sonraki İçerikErzincan Demokratik Haklar ve Kültür Derneği açıldı