Taksim’de OHAL! (Saat saat gelişmeler) (Yenilendi)

Taksim Meydanı’nı sabah saatlerinden itibaren yoğun polis yığınağıyla ablukaya alan polis, İstiklal Caddesi girişi, Demirören AVM önü ile Bekar Sokak’ta Gezi Ayaklanması’nın birinci yıl dönümü nedeniyle bir araya gelen kitleye saldırarak gözaltılar yaptı

HABER MERKEZİ (31.05.2014)-

21.30: Taksim Dayanışması, “İlçelerde eylemler devam ediyor. Onlara katılmak üzere eylemlerimizi bitiriyoruz” diyerek Meşelik Sokak’taki eylemini bitirdi. Cihangir’de toplanan kitle ise “Katil AKP” , “Katil polis”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla polis saldırılarını protesto ediyor. 

21.00: İHD, 76 kişi gözaltına alındığını belirtirken, 11 kişinin de yaralandığını açıkladı. Aldığımız bilgilere göre gözaltı sayısının çok daha fazla olduğu belirtildi. Cihangir’de bir eylemci kulağına gelen gaz bombası kapsülüyle yaralandı. Balık Pazarında da bir kişiye gaz bombası kapsülü isabet etti. Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırılan Ümit Yıldırım ise başından yaralandı. ÇHD üyesi avukatlar Av. Engin Gökoğu ile Av. Barkın Timtik gözaltına alındı. 

20.30 Cihangir’de direnişçilere saldıran sivil polisler gözaltı yapmaya başladı. İnternet kafeyegiren polis,kimlik kontrolü yaptı. Kafeden iki kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Okmeydanı’nda bir araya gelen halk Taksim Meydanı’ndaki polis saldırılarını protesto etmek için polisle çatışıyor. 

Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda toplanarak Boğaz Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü polis barikatlarıyla kesildi. Kitle Yel değirmeni’ne yönelen kitley Acıbadem’de polis saldırdı. Polis saldırısı sırasında yoğnu bir şekilde gaz bombası kullanılırken, ses bombaları da atıldı. Direnişçiler barikatlar kurarak polise karşı mücadeleye devam ediyor. Yel değirmeni’ne çekilen kitlenin barikatlar kurarak polis saldırısına karşı direnişi örüyor.

20.15:  Polis, Taksim Dayanışması üyelerine kalkanlarla saldırmaya başladı. Kadıköy’den Boğaz Köprüsü’nü yönelen kitlenin yürüyüşü Altıyol ve Rıhtım’da kurulan polis barikatlarıyla engellenmek istendi. Kitle, Yeldeğirmeni’ne doğru yöneldi.

Eylemciler, Asmalımescit’te polis barikatının karşısında “Direne direne kazanacağız” sloganını atarak direnişi sürdürdü. Direnişçiler, Galata Kulesi tarafında yola barikat kurarken sloganlarla eylemini sürdürüyor. Polis zaman zaman kitleye saldırıyor. Kitlenin polis saldırısına karşı direnişi sokaklarda kurulan barikatlarda devam ediyor. 

19.50: Taksim’deki TMMOB binasına da polis saldırdı. İçeriye girmeye çalışan polise tepki gösteren kitlenin tepkisi üzerine polis çekildi. 

19.30: Polis İstiklal Caddesi’nde saldırdığı kitlenin bir bölümüne Galatasaray Lisesi’nin bulunduğu yerde saldırdı. Kitle Tünel’e doğru çekilerek Tünel ile Karaköy arasındaki ara sokaklarda barikatlar kurarak polis saldırılarına karşı direniyor. Okmeydanı ve Gazi Mahallesi başta olmak üzere İstanbul’un birçok semtinde sokaklara çıkarak Taksim’deki polis saldırılarını protesto eden halk yürüyüşe geçerek polisle çatışıyor. Dolapdere’de polis saldırısı başladı. Çatışmalar sürüyor. 

19.15: Taksim’deki polis saldırısı devam ederken, bir eylemci kolundan bir eylemci ise bacağından yaralandı. Çevik kuvvet polislerinin saldırısı devam ederken kitle TRT binasının bulunduğu yerden Şişhane yönüne doğru çekildi. Polis saldırısı devam ediyor. Dolapdere’den bir grup Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. İstiklal Caddesi’nde kurulan kütüphane polis tarafından dağıtıldı. 

19.10: Gazi Mahallesi’nde toplanarak Taksim’e yürümek isteyen kitleye polis saldırdı. Çatışmalar devam ediyor. Taksim Dayanışması adına oturma eylemi yapan yaklaşık 200 kişiye polis saldırdı. Oturma eylemi yapan kitlenin üzerine gaz bombaları atıldı. İstiklal Caddesi’nde yaşlı bir eylemci “Beni vur” yazan bir döviz taşıyarak polis saldırısını protesto etti. 

19.00: Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı. Gaz bombası, plastik mermiler, TOMA’lar ve tazyikli suyla yapılan saldırıda polis gözaltılar yapmaya başladı. Şu ana kadar 50’nin üzerinde eylemci gözaltına alındı. Polis saldırısının ardından kitle Galatasaray Lisesi yönüne çekildi. Çatışmalar devam ediyor. 

Saat 18.40: İstiklal Caddesinde toplanan aralarında Demokratik Haklar Federasyonu üye ve taraftarlarının da olduğu binlerce kişi Taksim Meydanı’nın girişinde Fransız Konsolosluğu önünde kurulan polis barikatına doğru yürüyüşe geçti. 

Ülke genelinde ve İstanbul’da Gezi Ayaklanması’nın birinci yıl dönümü nedeniyle yapılacak eylemler öncesi polis, yoğun yığınak yaparak Taksim Meydanı’nı sabah saatlerinden itibaren yoğun polis yığınağı yaparak ablukaya aldı.Polisin Taksim Meydanı’ndaki ablukasına karşın alanlara çıkan kitleler, Gezi Ayaklanması’nın yıl dönümünü karşılamak için sokaklara çıktı.

Taksim’de yapılan eylem için bir araya gelen  kitlelere saldıran polis, İstiklal Caddesi girişi, Bekar Sokak ve Demirören AVM önünde bulunan eylemcilere saldıran polis, ÇHD’nin verdiği rakamlara göre 29 kişiyi gözaltına alırken, bir kişiyi de yaraladı. Polis Bekar Sokak’taki gazetecilerin çalışmasına izin vermeyerek gazetecileri darp etti.

Polis saldırıları ve gözaltılar başladı

Polis saldırılarına karşın bir araya gelen halk, saat 17.30 itibarıyla Taksim Meydanı girişinde oturma eylemine başladı. Taksim Meydanı’na bakan bir binanın 5. Katına “Korkmayın” yazılı pankart asılırken, pankartı asan iki kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Mis Sokak’ta bir araya gelen kitleye saldıran polis, gazetecileri de darp etti.

Tophane taraflarında sivil faşistlerin sokakta bulunan halka sözlü tacizlerde bulunduğu öğrenildi. İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan iki Avusturyalı da gözaltına alındı.

İstiklal’de polis barikatı

Saat 17.10 sıralarında Taksim Meydanı’na bakan bir binanın 5. Katından “Korkmayın” yazılı pankart asılırken, pankartı asan 2 kişi gözaltına alındı. Polis saldırısına karşın kitlenin “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Her yer Taksim Her yer direniş” sloganlarını atarak polise direniyor. 

Kitle İstiklal Caddesi’nde Mis Sokak’a yürüdü. Polis Fransız Konsolosluğu önüne barikat kurarken, kitlenin yürüyüşüne izin vermiyor. Beşiktaş’ta Kartal Heykeli önünde bir araya gelen aralarında Çarşı grubunun da olduğu kitlenin bekleyişi sürüyor.

Küçükparmakkapı Sokak’ta saat 17.50 itibarıyla polis 10 kişiyi gözaltına aldı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Altıner’in gözaltılara bizzat katıldığı bilgisi alındı. Taksim Dayanışma Temsilcilerinin polis barikatlarının kaldırılması için polisle görüşürken, iki TOMA’nın meşelik sokak girişine konumlandı. 

Gazi Mahallesi’nde de polisle halk arasında çatışmaların başlarken, kitle Taksim’deki polis saldırılarını protesto ediyor. 

Önceki İçerikBirinci yılında selam olsun Haziran Ayaklanması’na!
Sonraki İçerikÜç inşaat işçisi hayatını kaybetti