Taksim’de direniş büyüyor (Foto Haber)

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla “Yolsuzluğa yağmaya ve talana karşı hesap soruyoruz” şiarıyla Taksim’de eylem yapmak üzere bir araya gelen kitleye polis saldırdı. Kitle polisin saldırılarına karşı militan bir direniş sergileyerek saatlerce polisle çatıştı

İSTANBUL (28.12.2013)- Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla, Taksim’de “Yolsuzluğa, yağmaya, talana karşı hesap soruyoruz” şiarıyla binlerce kişi bir araya geldi. Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen eylem öncesi polis kitleye,dağılması için anons yaptı. Polis kararlı bir şekilde direnen kitleye gaz bombaları, plastik mermiler ve TOMA’larla saldırdı.

Kitle polisin etrafını kuşatarak direnişini sürdürdü

Kitle ara sokaklarda barikatlar kurarak polisle çatıştı. Polis kitle üzerinde boğulma etkisi yaratan kimyasal bir su kullanırken, çok sayıda kişi bu kimyasal sudan etkilenerek fenalık geçirdi.

Polis saldırısının ardından geri çekilen kitle, Demirören AVM önüne barikat kurarak polisle çatışmaya devam etti. Kararlı bir şekilde direniş sergileyen kitle polisleri, yıkımı yapılan Emek Sineması önünde ve Demirören çevresinde bulunan ara sokakta sıkıştırdı.Hareketsiz kalan çevik kuvvet polisleri, takviye polis ekiplerinin gelmesiyle sıkıştıkları yerden çıkarıldı.

Çok sayıda kişi darp edildi

Yaşanan çatışmalar sırasında “Her yer Taksim her yer direniş” , “Hükümet istifa” , “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” , “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

Polisin attığı plastik mermilerden çok sayıda kişi yaralanırken, birçok kişi de darp edildi. Kitle polis saldırılarına karşı havai fişeklerle karşılık vererek uzun süre direndi. Polisle kitle arasında İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında gece geç saatlere kadar çatışmalar sürdü. 

Eylemler sırasında yangın söndürmek üzere giden itfaiye aracına da, TOMA’lardan su sıkıldığı öğrenildi.

Önceki İçerikDirenişin coşkusu Ankara’yı sardı
Sonraki İçerikDersim’de DHF ve DDHD seçimlere bağımsız adaylarla girecek