Direnişin coşkusu Ankara’yı sardı

Ankara’da sokaklara çıkarak eylem yapan yüzlerce kişi, AKP’nin yolsuzluklarını örtbas etmesini protesto ederken, saatlerce polisle çatışarak direnişin coşkusunu yaşadı

HABER MERKEZİ (28.12.2013)- Ankara’da akşam saatlerinde Güvenpark’ta bir araya gelen kitle, “Artık yeter hükümet istifa” sloganlarını atarak eylemine başladı.

Ankara Dayanışması’nın pankartının açıldığı eylem sırasında “Hükümet istifa” , “Hırsız var” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı.

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kara, Ankara Dayanışması adına yaptığı açıklamada, AKP’nin yolsuzluk pisliğini bakanların istifasının temizleyemeyeceğini belirterek hükümetin istifasını istedi. Bir süre Güvenpark’ta sloganlar atarak bekleyişini sürdüren kitle, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a “Emniyet almazsa, Bilal’i biz alırız” diye haykırdı.

Halk direnişe ara sokaklarda uzun süre devam etti

Kitle Güvenpark’tan çıkarak Kızılay Meydanı’ndan AKP İl Başkanlığı’na yürümek için bir araya geldi. Polis kitleye Mithatpaşa Caddesi’nde tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırırken, polise karşı direniş başladı. Polis saldırısına karşın direnişçilerin bir bölümü Sakarya Caddesi üzerinde, bir bölümü ise Ziya Gökalp Caddesi üzerinde toplanarak Kolej’e yürüdü. Polis Kolej’e yürüyen kitleye de yoğun olarak gaz bombası atarken, çatışmalar ara sokaklarda uzun devam etti.

Ankara’da eylemlerin yapıldığı bütün sokaklarda yoğun bir gaz bulutu oluştu.

Sakarya Caddesi’nde toplanan yaklaşık 50 kişilik çevik kuvvet polisi, ara sokaklara girerek direnişçileri aradı. Sakarya Caddesi civarındaki barlar bölgesinde de eylemcileri arayan polis bir süre sonra ara sokaklardan çekildi.

 

 

 

 

 

Önceki İçerik‘Başka bir dünya mümkün:12 Ocak’ta Berlin’e
Sonraki İçerikTaksim’de direniş büyüyor (Foto Haber)