Taksim’de 6 Mayıs anmasına yine saldırı

Dün aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci demokratik kurumların düzenlediği 6 Mayıs anma yürüyüşüne biber gazı ve coplarla saldıran polis 4 kişiyi gözaltına aldı

İSTANBUL (07.05. 2013)- Dün Demokratik Haklar Federasyonu, TKP 1920, İşçi Mücadele Derneği Kaldıraç, Odak Dergisi, Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik, Devrimci İşçi Partisi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Tüm İGD ve Proleter Devrimci Duruş 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı anmak için İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirmek istedi. “Deniz, Yusuf, Hüseyin Kavgamızda Yaşıyor” pankartını taşıyan kitle saat 19.30’da İstiklal Caddesi’nde toplanarak buradan yürüyüşe geçti. Kitle “Deniz, Mahir, İbo sürüyor sürecek mücadelemiz” , “Yusuf, Deniz, Hüseyin dürüyor sürecek mücadelemiz”, “Kahrolsun emperyalizm yaşasın mücadelemiz” sloganlarıyla yürürken Taksim Meydanı girişinde bekleyen polisler kitle meydanın sonuna geldiğinde kitleye arkadan biber gazı ve coplarla saldırdı. Polis burada aralarında bir DHF’linin de bulunduğu üç kişiyi gözaltına aldı. Ara sokaklara dağılan kitle tekrar toparlanarak İstiklal Caddesi’ne çıkmak istedi. Tekrar polisin saldırısına maruz kalan kitle bir süre polisle çatıştıktan sonra dağıldı. Polis Mis Sokak’ta gözaltına aldığı bir eylemciyi ve daha önce Taksim Meydanı’nda gözaltına aldığı üç kişiyi serbest bıraktı.

CHP’ye yasak yok!

Öte yandan devrimci demokratik kurumların eylemleri polis saldırılarıyla engellenirken CHP’nin düzenlediği anma yürüyüşüneyse herhangi bir saldırı düzenlenmedi. “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganını atarak Taksim’den Galatasaray Lisesi önüne yürüyen CHP’liler  burada herhangi bir müdahale olmadan bir basın açıklaması düzenledi.

Önceki İçerik“Dersim 37-38 xo vira nekeme!”
Sonraki İçerikRoboskili ailelere jandarma saldırısı