“Dersim 37-38 xo vira nekeme!”

Dersim Katliamı’nı 76. yıldönümünde anmak için DEDEF ve Munzur Çevre Derneği Taksim’de bir oturma eylemi ve Bağcılar Olimpik Stadında çok sayıda sanatçının katıldığı bir anma etkinliği gerçekleştirdi

İSTANBUL (05. 05. 2013)- Dün saat 13.00’de Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Munzur Çevre Derneği Dersim Katliamı’nı 76. yıldönümünde lanetlemek için ortak bir basın açıklaması yaptı.  Açıklamayı yapan DEDEF Başkanı Hikmet Erdoğan 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de ‘Tedip ve Tenkil Harekatı’ başlatıldığına değinerek binlerce Dersimlinin katliama uğratılarak yaşamını yitirdiğini aktardı.Dersim Hakikatlerini Soruşturma Komisyonu’nun kurulmasını talep ettiklerini dile getiren Erdoğan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın 1937-38 Dersim Tertelesi (Soykırımı)’nden dolayı Dersim halkından hala resmi bir özür dilemediğinin de altını çizdi.

Yapılan açıklamanın ardından “Dersim 38 katliamdır”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını atan kitle buradan Taksim Meydanı’na yürümek istedi ancak polisin valilik kararını gerekçe göstererek yürüyüşü engellemesi üzerine kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

Bağcılar’da kitlesel anma

Gündüz gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından akşam saatlerinde Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda Dersim Katliamı’nda hayatını yitirilenler için bir anma etkinliği yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte sunumlar Pınar Aydınlar, Kerimo ve Mehmet Çetin tarafından Türkçe, Kürtçe ve Zazaca gerçekleştirirken müzik ve şiir dinletilerinin yansıra Dersim Katliamı’nı anlatan ve DEDEF tarafından çekilen belgesel gösterimi de yapıldı.  

Anmada bir konuşma gerçekleştiren DEDEF Başkanı Hikmet Erdoğan “Adı ne olursa olsun, tartışılan bir sürecin içerisindeyiz. Barış süreci, çözüm süreci tarzında bir yaklaşım var. Şimdi bizler yaşamış olduğumuz coğrafyada eğer çözüme, barışa yönelik bir adım atılmış ise, biz bunu görememişsek bu bizim eksikliğimiz. Hala Dersim’de  barajlar devam ediyorken, hala siyanürle altın arama devam ediyorken, hala inancımız üzerindeki katliam cemaatlerin örgütlenmesi ile sünnileştirilmeye çalışılıyorken bu sürecin kendisini göremediğimiz, bu sürecin samimi olmadığının da altını çizmek gerekiyor” diyerek Dersim katliamını unutmayacaklarını dile getirdi. Erdoğan konuşmasında ayrıca13 Kasım’da Ali Mükan ve Mustafa Aytaç’ın düzmece iddialarla gözaltına alınıp tutuklanmasına da değindi.
Etkinliğe Demokratik Haklar Federasyonu, Partizan, Özgür Gelecek Gazetesi, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Dersim Eski Milletvekili Şerafettin Halis, 1 Mayıs’ta polis saldırısında ağır yaralanan Meral Dönmez’in babası Mehmet Dönmez ve Dilan Alp’in babası Ali Alp de mesaj yolladılar.

Etkinliğe katılan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel “Bizleri yok etmeye çalıştılar, imha etmeye çalıştılar. Ama bunu bilmediler biz Pir Sultan Abdal’ın çocuklarıyız. Bir gider bin geliriz” dedi. Türkel ayrıca “barış süreci”nden bahsedildiğini ancak aynı zamanda 263 karakolun inşasından bahsedildiğini söyleyerek “Böylesi bir barış olur mu?” diye sordu.

Mumlar katledilenler için yakıldı

Etkinlikte iki defa elektrik kesintisi oldu. Kesinti esnasında kitle mum yakarak alkışlar eşliğinde “Munzur özgür akacak”, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık”  sloganlarını attı. Saatler 19.38’i gösterdiğindeyse ışıklar söndürülerek mumlar yakıldı ve Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Dersim Katliamı’nı anlatan belgesel film gösterildiği esnada duygulu anlar yaşandı.

Zelemele, Ahmet Aslan, Şenol Akdağ, Kadir Demir, Enver Çelik, Pınar Aydınlar,  Ali Ekber Eren, Hüseyin Göçmen, Yılmaz Çelik, Serap Özcan, Tolga Sağ, Doğan Çelik gibi çok sayıda müzisyenin katıldığı etkinlikte çoğunluğu Zazaca olan eserler seslendirildi. Anma etkinliğinde ayrıca Ahmet Can Akyol, Dost Berbati, Emirali Yağan, Mehmet Çetin ve Mustafa Bakır gibi edebiyatçılar da eserlerinden parçalar sundular.  

Önceki İçerikDEDEF yürüyüşüne polis barikatı
Sonraki İçerikTaksim’de 6 Mayıs anmasına yine saldırı