Taksim’de Suruç katliamını on binler protesto etti

Bu sabah SGDF üyelerine yönelik yapılan katliam, Taksim’de protesto edildi. On binlerin katıldığı protestoya polis tekbir getirerek saldırdı

HABER MERKEZİ (20.07.2015)  – Bu sabah Suruç’ta Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik yapılan katliam Taksim’de protesto edildi. Protesto gösterine on binlerce kişi katıldı.

Saat 19.00’da Tünel’de bir araya gelen on binlerce kişi Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte sık sık “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Yürüyüşe Garo Paylan, Beyza Üstün, Sezai Temelli, Meral Danış Beştaş, Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya, Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Şenol Akdağ’da katıldı. Milletvekili ve sanatçıların yanı sıra ESP, ÖDP, TMMOB, DİSK, DHF, BHH, DHF gibi devrimci, demokratik kurumlarda yürüyüşe katıldı.

Saldırı devrim umutlarına karşı yapıldı

Kitle adına basın açıklaması Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’den Suat Çorlu okudu. Açıklamada ; “Canilik ve barbarlık örneği olan bu saldırı, halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, halklarımızın kurtuluş özlemlerine, birlikte aşama iradesine, barış ve özgürlüğe, Rojava devrimi ile Kobanê direnişine, devrim umutlarına karşı yapılmıştır” dendi.

Çorlu, katliamın faillerinin Reyhanlı’da, Amed’de katliam gerçekleştirenlerle aynı olduğunu söylereyek; “Cudi’yi yakarak doğayı katledenler de onlardır. Yıllardır DAİŞ çetelerine, silah yollayarak kol kanat geren, sınırları DAİŞ’e sınırsızca açan Erdoğan ve AKP iktidarıdır” dedi.

Katliamı gerçekleştiren, planlayanlar derhal açığa çıkarılmasını isteyen Çorlu, “Halklarımızın ihtiyaç duyduğu barış ve kardeşlik ortamının yaratılması için tüm demokrasi güçlerinin faşizme ve DAİŞ barbarlığına karşı omuz omuza olmaya çağırıyoruz” dedi.

Polis eyleme tekbirlerle saldırdı!

Bir saat süren oturma eylemi ve konuşmaların ardından dağılmak üzere olan kitleye polis saldırısı gerçekleşti. Polisin gaz bombaları ve TOMA ile saldırmasının ardından kitle polise havai fişeklerle karşılık verdi. Sivil polislerde kitleye saldırırken, ara sokaklarda çevik kuvvetin tekbir getirerek insanlara saldırması dikkat çekti.

 

 

Önceki İçerikADKH; öfkemiz bizi aşıyor
Sonraki İçerikMKP;Suruç katliamını nefretle kınıyoruz, hesabını soracağız