Taksim’de Ermeni Soykırımı’nda katledilenler anıldı

24 Nisan 1915 katledilen Ermeniler, Taksim’de bulunan Fransız Konsolosluğu önünde yapılan oturma eylemiyle anıldı

HABER MERKEZİ (25.04.2014)- 24 Nisan 1915 katledilen Ermeniler, İstanbul’da yüzlerce kişi tarafından yapılan oturma eylemiyle anıldı.

Ermenilerin her yıl Taksim Meydanı’nda yaptığı oturma eylemine bu yıl izin verilmedi. Bu yılki anma eylemi Fransız Konsolosluğu önünde yapıldı.

Yüzlerce kişi oturma eyleminde katledilenleri andı

İstiklal Caddesi girişi polis bariyerleriyle kapatılırken, geçişler polis kontrolünde yapıldı.

Soykırım kurbanlarını anmak için toplanan yüzlerce kişi, mumlar yakarak Türkçe, İngilizce ve Ermenice “Ermeni Soykırımı’nın Kurbanlarını Anıyoruz” yazılı pankartı açtı. Oturma eylemi sırasında 99 yıl önce bugün sürgüne gönderilen Ermeni aydınların fotoğrafları ile Hrant Dink ve Sevag Balıkçı’nın fotoğrafları taşındı.

Anmaya Rakel Dink ile Sevag Balıkçı’nın anne ve babası da katıldı. Oturma eylemi yapan yüzlerce kişi, sessiz bir şekilde katledilen Ermenileri anarken, bu sırada Ermenice ezgiler çalındı.

99 yıl önce evlerinde alınarak bir daha dönmemek üzere götürüldüler

Saat 19.15’te başlayan anma programında Ermenice ve Türkçe açıklamalar yapıldı. Av. Eren Keskin, 99 yıl önce bugün Ermeni toplumunun önde gelenlerinin evlerinden alındığını belirterek bir daha dönmediklerini kaydetti.

Daha sonra Ermeni yerleşim yerlerinin ismi okunurken, “Bu yerlerde artık Ermeniler yok, unutmayalım” denildi. Ardından sürgüne gönderilen Ermeni aydınların isimleri okundu. Anmada son olarak Ermeni Soykırımı’nın 100.yılında da anmalara devam edileceği mesajı verildi.

Anma sırasında HKP’li bir grup İstiklal Caddesi’nde provokasyon çıkarmak isterken ırkçı sloganlar attı. 

 

Önceki İçerikHaydarpaşa’dan sürgüne gönderilen Ermeniler anıldı
Sonraki İçerikUluslararası Hapishaneler Sempozyumu başlıyor