Suriye’de ve Irak’ta güncel durum

Suriye’de ve Irak’ta süren savaşın şiddeti giderek artıyor. Emperyalist haydutlar ve onların yerel gücü olan maşa örgütler halka kan kusturmaya devam ediyor

HABER MERKEZİ (06.05.2015) – 2011 yılında Suriye’de Esad rejimine karşı başlayan ayaklanmalar sonrasında Suriye, hızlı bir şekilde gerici örgütlerin türemesi ve emperyalist müdahalelere maruz kaldı.

Ardından 2014 yılında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin Musul’u ele geçirmesi burada bir dönüm noktası oldu. Daha önce adı pekte duyulmayan gerici örgüt, bir anda dünyanın gündemine oturdu.

IŞİD’in Rojava’ya saldırıları sürüyor

Rojava’da gerçekleştirilen devrim emperyalist haydutları ve gerici maşa örgütlenmeleri rahatsız etti. Bunun üzerine kısa zaman’da Musul’da Irak Ordusu’na ait ağır mühimmatları ele geçiren IŞİD Kobanê’yi hedef aldı.

IŞİD, saldırılarının ilk günlerinde hızlı bir şekilde Kobanê kent merkezine kadar ilerledi. Ancak Ortadoğu’da bir türlü durdurulamayan IŞİD, Kobanê’de Kürt halkının, YPG/YPJ ve Türkiye – Kuzey Kürdistan’da faaliyet yürüten devrimci güçlerin direnişiyle karşılandı.

Kobanê’nin tüm köylerini ve kent merkezinin bir bölümünü ele geçiren IŞİD, kent merkezinde ki destansı direnişe karşılık son günlerinde acizliğini ortaya koyarak intihar saldırılarını arttırdı. Ancak nafile çabaların ardından büyük kayıplar veren IŞİD Kobanê’den çekilmek zorunda kaldı. IŞİD ilk defa yenilgiye uğradığını kabul etmiş oldu.

Gelinin aşama da güney ve doğu cephesinde YPG güçleri saldırılar başlamadan önce ki konumlarına kadar ilerlediler. Güney cephesinde Sarrin’e kadar ilerleyen YPG ve IŞİD arasında süren çatışmalar burada devam ediyor. Doğu cephesinde ise YPG Gire Spi’ye dayanmış durumda. Mevcut durumda Peşmerge Kobanê’den askerlerini çekerken, ÖSO’nun bir kısım varlığı burada devam ediyor.

Gelen haberler arasında ise IŞİD’in Kobanê’ye yeniden saldırmak için yığınaklar yaptığı şeklinde. IŞİD ağır silahlar ile Kobanê’ye saldırmak için işgal ettiği bölgelere yığınak yapıyor.

IŞİD Kobanê yenilgisinin ardından Cizire Kantonu’na saldırı başlattı. Gelinen aşamada bir kısım köyü kontrol etmekle birlikte IŞİD, Heseke’de daha fazla ilerleyemiyor. Burada dikkat çeken bir ayrıntı olarak ise, Heseke’de hem YPG güçleri hem Esad Rejimi hem de IŞİD bulunuyor. Ancak IŞİD Esad ile burada çatışmaya girmekten kaçınıyor ve YPG’nin kontrolünde ki bölgelere saldırıyor.

Rojava’nın 3. Kantonu olan Afrin’de ise şimdilik böylesine bir sıkıntı yok. Afrin Suriye’nin Halep şehri içerisinde bulunuyor. Halep’te ki saldırılarını sürdüren IŞİD burada daha çok ÖSO ile çatışıyor. IŞİD Kobanê yenilgisinin ardından yaptığı açıklamada Afrin’de bulunan ‘Kürt güçleri’ ile çatışmasını ÖSO’nun elindeki toprakları ele geçiremediği için olduğunu belirtmişti.

İdlib, Lazikiye ve Hama

ÖSO ve El Nusra’nın en güçlü olduğu bölge olarak Halep gösterilebilir. İdlib ise Halep’in güneyinde bulunuyor. Son günlerde İdlib’te Esad rejiminin askeri varlığı giderek eriyor. Kentin merkezi ÖSO ve El Nusra’nın eline geçmiş durumda. İdlib’in ele geçirilmesinin ardından moral-motivasyonu artan gerici güçler durmaksızın Lazikiye ve Hama’da da Esad rejimiyle çatışmaya başladı.

İdlib ve Lazkiye Antakya’ya sınırı olan kentler. El Nursa bu bölgelerde ilerlediği oranda bölgede yaşayan Alevilere katliam uyguluyor. Son katliam haberi de yine bu bölgede bulunan İştebrak’tan gelmişti.

Şam ise kimi bölgesel çatışmaların dışında Esad Rejiminin hakim olduğu bir alan. Fakat Şam’ın güneyinde bulunan Daraa’da ÖSO varlığını giderek kuvvetlendiriyor.

Irak’a sınırı olan Deir ez Zor’da ise IŞİD ile Esad arasında küçük bazı çatışmalar uzun bir zamandır durağan bir biçimde devam ediyor. Ancak burada bölgenin çok büyük bir bölümü IŞİD’in işgali altında.

Musul ve Şengal’de çatışmalar sürüyor

2014 yılında Musul’u ele geçiren IŞİD, Musun etrafında ki bölgelerde varlığını arttırmak istiyor. Burada yavaş olmakla birlikte ilerleyen IŞİD Kürt Bölgesel Yönetimi ile çatışmaya devam ediyor.

Nisan aylarında Musul’a Koalisyon güçleri ve Irak Ordusu’nun bir operasyon başlatacağı yönünde haberler vardı. Ancak bu operasyon ertelenmek zorunda kalındı. Nitekim IŞİD Musul dışında da gücünü giderek arttırıyor.

Şengal’de ise Ezidi katliamına girişen IŞİD’in ilerleyişi özellikle buraya gelen HPG gerillaları sayesinde durdurulmuş durumda. Şengal’in kent merkezinde çatışmalar devam etmekle birlikte IŞİD burada daha fazla ilerleyemiyor. Ancak Musul’da güçlü olan IŞİD, bu bölgeden sökülüp atılamıyor.

IŞİD Bağdat’a ilerliyor

Kısa bir zaman önce IŞİD, kontrolünde olan Tikrit’ten Irak Ordusu ve Şii milislerin saldırıları sonucunda çıkarıldı. Ancak Tikrit’ten geri adım atan gerici örgütün Kerkük’te ki varlığı sürüyor ve Beici’de yerini sağlamlaştırdığının altı çiziliyor.

IŞİD’in Irak’ın başkenti Bağdat’a olan ilerleyişi ise sürüyor. IŞİD’e yakın kaynaklara göre IŞİD Bağdat’ın yalnızca 30 km. uzağında bulunuyor. Uzun zamandır Bağdat’a ilerlemek için çaba sarf eden IŞİD, yavaş olmakla birlikte burada ilerleyişini sürdürüyor.

Ramadi’de Irak Ordusu ve IŞİD arasında ki çatışmalar sürerken, Bağdat’a komşu durumunda ki Felluce’de IŞİD büyük oranda kontrolü elinde tutuyor.

Önceki İçerikHozat’ta Dersim katliamı anması
Sonraki İçerikAnkara’da DHF taraftarına ev baskını