Soma’da 31 gözaltı (yenilendi)

Bugün Soma’da Eğitim-Sen’den çıkan  ÇHD’li avukatlar, Eğitim Sen, ESP ve Halk Cephesi üyelerinin de aralarında bulunduğu 31 kişi polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.Gözaltına alınanlar hastaneye sevk ediliyor

MANİSA (17.05.2014)- Bilindiği gibi son günlerde Soma’da madenci ailelerine destek olmak için orada bulunan ÇHD’li avukatlar ve aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci demokratik kurumlar iktidar tarafından hedef haline getirilmeye çalışılıyor, çeşitli provokasyon girişimleri gerçekleştiriliyordu.

Bugün öğlen saatlerinde Eğitim-Sen binasındaki toplantıdan çıkan ÇHD’li avukatlar ile Eğitim Sen’li öğretmenlere sivil polisler kimlik kontrolü yapılmak istendi. Avukatların, sendikacıların ve çeşitli devrimci demokratik kurum üyelerinin de aralarında bulunduğu kitlenin kimliklerini vermeyi reddetti. Bunun üzerine avukatlar ve beraberindekiler polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan 31 kişi Soma Spor Salonu’na götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında aralarında ÇHD başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu 7 ÇHD’li avukat ile ESP, Halk Cephesi, Eğitim-Sen üyeleriyle, Soma halkı bulunuyor. Selçuk Kozağaçlı’nın gözaltı sırasında polisler tarafından kolu kırılırken, gözünde ve yüzündeyse aldığı darp sonucu morarma ve şişkinlik meydana geldi.

Kozağaçlı darp edildi

Gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şunlar; ÇHD başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD’li avukatlar Nergis Tuba Aslan, Efkan Bolaç ve  Özgür Dinçer Çalım, ESP üyeleri Köksal Yerdur ve Seda Baykal, Yürüyüş okuru Mehmet BarışcanYalçın. Gözaltına alınanlar Soma Kapalı Spor Salonu’na götürülürken buraya gelen CHP Manisa Milletvekişi Özgür Özer savcıyla görüştüklerini ve savcının gözaltıdan haberi olmadığını belirterek gözaltının hukuksuz olduğunu açıkladı. Ayrıca gözaltına alınan 31 kişinin karakola götürülmeden hastaneye götürülüp oradan da savcılığa sevk edileceklerini belirtti.

Kozağaçlı: Soma halkının yanında olmamızı engelleyemeyecekler

Gözaltına alınanlar Spor  Salonu’ndan hastaneye sevk edildikleri esnada kısa bir konuşma yapan ÇHD Başkanı Kozağaçlı içeride sistematik işkenceye maruz kaldıklarını, ancak bu saldırıların ve baskıların Soma halkının yanında olmalarını engellemeyeceğini açıkladı.  Gözaltına alınanlar hastaneye sevk edildikleri esnada “Soma halkı yalnız değildir”, “Katil devlet hesap  verecek” sloganını attı.

 

Önceki İçerikSoma’da gergin bekleyiş devam ediyor
Sonraki İçerikİzmir’de Kaypakkaya anmasına çağrı