Sınırda polis ve askerler halka saldırdı

Urfa’nın Suruç ilçesinde Rojava sınırını korumak için eylem yapan halka polis ve askerler saldırırken, çatışmalar halen devam ediyor

HABER MERKEZİ (21.09.2014)- Urfa’nın Suruç ilçesinde sınırda savaşmak için Kobanê’ye geri dönmek isteyen Rojavalıların geçişine izin vermeyen askerler ve polisler, sınırda eylemlerine devam eden halka saldırdı. Sınırı tutan kitlenin taşlarla karşılık verdiği çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı. Çatışmalar halen devam ediyor.

Kobanê’ye yönelik saldırıların ardından yapılan seferberlik çağrısı temelinde Suruç Edmanik Köyü’ne açılan çadırlarda geceyi geçiren kitle sabahı, “Bijî berxwedana YPG’ê” , “Bijî serok Apo” sloganlarıyla karşıladı.

Polis ve askerlerin saldırısı sürüyor

Sabah saatlerinde sınıra sevk edilen yüzlerce asker, Kobanê halkının geçiş yaptığı noktaya yığınak yaparak halkın geri çekilmesi yönünde çağrı yaptı. Sınırın diğer tarafında bekleyen Rojavalıların geçişlerini sağlamak için Türkiye tarafında bulunan kitlenin geri çekilmesini bahane eden askerler, kitleye gaz bombalarıyla saldırdı.   

Rojava’dan gelenlerin geçişine izin vermeyeceğini belirten askerlerin saldırısından sınırın her iki yakasında bulunan halk da etkilendi. Ortalığı gaz dumanı kaplarken yüzlerce asker, gaz bombalarıyla saldırılarına devam ediyor. Askerlerin saldırısına karşı halk taşlarla karşılık veriyor. Kobanê tarafında kalanlar da sloganlar, zılgıt ve alkışlarla askerlerin saldırısını protesto ediyor. Tarlaların içinde ve Edmanik Köyü’nde geniş bir alana yayılan çatışmalar devam ederken, askerlerin hedef gözeterek ateş açması dikkatlerden kaçmadı. Edmanik Köyü’nden çok sayıda köylünün evi de saldırıdan nasibini alırken, askerlerin saldırı anında dahi, “Bakın sizlere müdahale edemiyoruz” anonsu yapması dikkat çekti. 

2’si ağır çok sayıda yaralı var

Saldırıdan önce Kobanê’nin boşaltılması temelinde bir politika izleyen askerlerin bugün ise sadece Kobanê’den gelenlerin geçişine izin verileceğini, dün ailelerini Pirsûs’a geçirdikten sonra bugün geri dönmek isteyen gençlerin dönüşüne ise izin vermeyeceğini belirtmesi üzerine halk tepki gösterdi.

Saldırı sırasında HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun yaralandığı ve hastaneye kaldırıldı. Saldırılarda birisi ensesinden aldığı gaz kapsülüyle olmak üzere en az 2’si ağır çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor. Çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ederken, Urfa merkez ve ilçelerden de çok sayıda çevik kuvvet ekibinin Pirsûs’a sevk edildiği öğrenildi. 

‘Sınırda insan zinciri oluşturalım’

Sınırda bekleyişini sürdüren halk, askerlerin saldırısıyla açıkça IŞİD’e destek verildiğini belirterek IŞİD’in Kobanê’yi kuşatma girişimine karşı Kobanê’yi sahiplenmek için mücadele çağrısı yaptı. Sınırda bekleyişini sürdüren halk, kentlerde eylemlerin etkili olabileceğini ancak şu anda önemli olanın sınırda insan zinciri oluşturmak olduğunu belirterek halkı bu eylemlere katılmaya çağırdı.  

Asker ve polisin saldırısı halen devam ediyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Kaynak: ANF

Önceki İçerikADGH’den Rojava’ya ilişkin açıklama
Sonraki İçerikMKP/HKO gerillası Tugay Akdemir şehit düştü