Gazik’te DDHD’den Newroz çoşkusu

Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın Gazik seçim irtibat bürosu önünde bir araya gelen kitle, ellerinde meşalelerle Gazik Tepesi’ne yürüyerek Newroz’un isyan ateşini harmanladı

DERSİM (21.03.2014)-  Dün saat 18.00’de Gazik Dersim Demokratik Halk Dayanışması seçim irtibat bürosu önünde bir araya gelen kitle, ellerinde meşalelerle Sivas Şehitleri Caddesi’nden Gazik Tepesi’ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında kitle sık sık  “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Berkin Elvan ölümsüzdür” ,   “Yaşasın Newroz” , “Biji Newroz” , “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attı.  

Yürüyüşün ardından ateş yakılarak basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği gibi Zalim Dehak, MED halkı üzerinde oluşturduğu baskı, zulüm ve katliam ile bilinmektedir. Bu zalim Dehaka karşı demirci Kawa oğlunu kurtarmak için başlattığı isyan ile bir zalim sistemin yerle bir edilmesine ve ezilen halklarında kurtuluş günü olmasına vesile olmuştur. Zalim Dehak’ın MED çocuklarını öldürerek beslenmesi gibi bugün ki mevcut tüm sistemlerde çocuklarımızı katlederek beslenmektedirler. Tıpkı Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Berkin Elvan yoldaşımızı katlettikleri gibi. Bu yoldaşlarımız henüz 14 yaşında birer çocuklardı.

 

Newroz ezilen halkların yeniden dirildiği gündür

Çağın Dehakları ve onların uşakları başta Orta-doğu halkları olmak üzere esasında da tüm dünya halklarını katletmeye devam etmektedirler. Halklara yönelik katliam, soykırım yürüten yeni Dehaklar şunu bilmelidirler ki; Devrimci Kawaların ruhu ile bu kan emiciler döktükleri kanda boğulacaklar. Bundandır ki Newroz zalimlere karşı bir başkaldırıdır. Newroz ezilenlerin özgürlük için ayağa kalkan halkların yeni bir günüdür.  Newroz Kaypakkaya’nın Türkiye-Kuzey Kürdistan’daki Devrimci mücadele ile donanma günüdür. 21 Mart 1982 de Amedin Zindanlarında Mazlum Doğanın bedenini ateşe vererek karanlığı aydınlatma günüdür. Newroz bağımsızlık, sosyalizm ve altın çağa giden yolun içerisinde ki Halkların diriliş günüdür.”  Açıklamanın ardından Grup Munzur müzik dinletisi verirken Newroz kutlaması davul zurna eşliğinde halaylar çekilerek sonlandırıldı. 

Önceki İçerikNESNEL GERÇEKLER- PROGRAM- STRATEJİ VE 3. KONGRE
Sonraki İçerikDersim’de binler DDHD mitinginde buluştu (Foto Haber-Yenilendi)