Sarıgazi halkı faşist saldırılara karşı yürüdü

Festival Tertip Komitesi, Sarıgazi Festivali’nin üçüncü gününde polisin halkın üzerine ateş açması, ertesi gün sabaha karşı Sarıgazi DHD’ye baskın düzenleyerek talan etmesi protesto edildi.

İSTANBUL (16.09.2014)- Festival Tertip Komitesi, Sarıgazi Festivali’nin üçüncü günü olan 14 Eylül’de polisin kitlenin üzerine ateş açması, dün sabah erken saatlerinde Sarıgazi DHD, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyelerinin ev ve iş yerlerini siyasi polis ile özel harekatçılar tarafından baskın düzenlenmesini protesto etti.

Dün saat 20.00’de Derya Marketi’nde önünde bir araya gelen kitle “Baskılar Bizi Yıldıramaz” pankartıyla Demokrasi Caddesi’ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında megafondan çekilen ajitayonda, faşist T.C devleti tarafından halka ve devrimcilere yapılan saldırıların hiç biri demokratik haklar mücadelesinden vazgeçiremeyeceğini ifade edildi.

Kitle sık sık “İbo Mahir Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Baskılar bizi yıldıramaz” , “Devrimci irade teslim alınmaz” , “ Gözaltılar tutuklamalar bizi yıldıramaz” sloganlarını atıldı.

Polis kitle üzerinde baskı oluşturmak için Kaymakamlık’ın önüne yığınak yapması dikkat çekti. Kaymakamlık’ın önüne gelindiğinde sloganları daha da gür bir şekilde atıldı.

Devletin Kaypakkaya korkusu devam ediyor

Yürüyüşün ardından önce DHF adına yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Gün be gün azgınlaşarak saldıran faşizm işçilerin, köylülerin, emekçilerin meşru mücadele mevzisi olan Demokratik Haklar Federasyonu’na saldırılarını artırarak sürdürüyor.Günler önce Gazi Demokrat Daklar Derneği’ne sözde ihbar üzerine gece yarısı  baskın düzenlemiş ve üç DHF üyesi yoldaşımızı işkence yaparak göz altına almıştı. Bununla da yetinmeyen faşizmin kolluk güçleri halkın demokratik haklar mücadelesini boğmayı ve sömürü zulüm saltanatını devamlı kılmak için yaşam alanlarımıza uyuşturucu, çeteleşme ve yozlaştırma politikalarıyla saldırılarını boyutlandırarak devam etmektedir. Bu yıl yozlaşmaya, çeteleşmeye ve uyşturucuya karşı dokuzuncusu yapılan ve dün de son günü olan Sarigazi Halk Festivali’ne çetelerle kolkola girerek provakasyon yaratıp  saldırmış halkı sindirmek istemiştir. Saldırılarını bügünde sürdüren faşizm sabahın erken saatlerinde Sarigazi Demokratik Haklar Derneği’ne ve Festival Tertip Komitesi’nde yer alan DHF üye ve taraftarı İsa Yalçın, Serdar Özmen ve Tuncay Atiş’in evlerine, iş yerlerine baskın düzenleyerek terör estirmiştir. Biz bu saldırıları tanıyor ve biliyoruz nerde bir hak gaspına karşı  direniş varsa, nerde doğa katliamına karşı bir isyan varsa, orda copuyla, gazıyla, panzerleriyle, düzmece iddanemeleriyle kendi hukukunu ve yasasını dahi çiğneyen faşist saldırılar vardır.”

DHF’nin açıklamasının ardından Festival Tertip Komitesi’nin yaptığı açıklamada, polisin faşist saldırıları sonucu yarıda kalan festivali bir günlükte olsa yeniden düzenlenceğini halkında bu festivale sahip çıkması gerektiği ifade edildi. Sarıgazi DHD’ye yapılan baskında Kaypakkaya’nın fotoğrafının polisler tarafından parçalanması devletin Kaypakkaya korkusunu bir kez daha  göstermiş olduğu belirtildi.

Önceki İçerikDHF: Faşist saldırılara karşı meşru mücadeleyi yükselteceğiz
Sonraki İçerikMKP: Partimizden ayrılan gruba siyasi mücadele yaşamında başarılar diliyoruz!