Sancı yayın hayatına başlıyor!

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM)’nin ‘yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir akımı birbiriyle yarışsın’ şiarıyla yayın hayatına hazırladığı Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi bu hafta sonu okuyucularla buluşuyor. Dergini ilk sayısının dosya konusu “Edebiyatın Gözüyle 1915 Ermeniler”

HABER MERKEZİ (17.02.2015)- Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM)’nin 21. yılında  ‘yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir akımı birbiriyle yarışsın’ şiarıylayayın hayatına hazırladığı Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi bu hafta sonu okuyucularla buluşuyor. YÇKM’nin Sancı’nın yayın hayatına başlamasıyla ilgili yaptığı açıklamayı okuyucularımızla paylaşıyoruz:

“Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) olarak 21. yılımıza yaklaşırken ‘yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir akımı birbiriyle yarışsın’ şiarıyla bünyemizde bulunan komisyonlarımızla işçi direnişlerinde, mitinglerde, alanlarda ve yine profesyonel olarak kurumumuzda çalışmalar yapmaktayız. Bu dönem Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi olarak çalışmalarımızı yeni bir solukla zenginleştirme hedefiyle, Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’ni yayın hayatına hazırladık.

Sancı; kültür sanat ve edebiyatın sancısıdır. Hem halkın, hem de edebiyat çevrelerinin okuyabileceği bir edebiyat dergisi ile deneme, öykü, şiir, biyografi ve konusu edebiyat olan sanat yazılarıyla yola çıkmayı hedefliyoruz. Tanınmış yazarlara yer verirken tanınmamış, genç ve nitelikli edebiyatçılara da yer vereceğiz. Geniş yığınları unutarak dar bir kesime dönük ürünlerle yetinen bir kısırlığa düşmeden; gerillanın resmini de, amele pazarında iş bekleyen, köprü altlarında soğuktan titreyen insanlarımızı da, sepeti sırtında köylüyü, mavi tulumuyla işçiyi ve aşkını da anlatacağız.

İki aylık periyot ile çıkaracağımız dergimizin ilk sayısında dosya konumuz ‘Edebiyatın Gözüyle 1915 Ermeniler’. Dergimizde;  Ragıp Zarakolu, Karin Karakaşlı, Muzaffer Oruçoğlu, Pakrat Estukyan, Emek Erez, Okan Eroğlu, Şükrü Erbaş, Ahmet Soner, Hasan Uygun, Devrim Gür, Selim Temo, Tunay Bozyiğit, Mine Söğüt, Seyit Saatçi ve diğer yazarlar makale, şiir, öykü, karikatür ve röportajları ile yer alıyor. Danışma Kurulu ise Muzaffer Oruçoğlu, Ali Zülfikar, Deniz Faruk Zeren ve Aşkın Ayrancıoğlu tarafından oluşmaktadır.

Dergimizin ilk sayısı, yaşadığımız hukuksal ve teknik sıkıntılardan kaynaklı gecikmeli olarak hafta sonu raflardaki yerini alacaktır… Bu gecikmeden kaynaklı özür diliyor ve gelecek dosya konumuzu, “Yıkım ve İnşanın Sanatı: Kobanê” olarak belirlediğimizi ilgilerinize sunuyoruz. Nisan ayında çıkacak olan 2. sayımızın tüm geliri Kobanê’nin inşası için gönderilecektir.  Kobanê için oluşturacağımız bu komünde sizin de sesiniz olsun!”

 

 

Önceki İçerikBaşkanlık Sistemi tartışmaları
Sonraki İçerikAnkara polisinden DHF üyesine tehdit ve taciz